msds
osgb
etiketleme

Sele Karşı Alınması Gereken Önlemler

Sağlıklı Yaşam

Değişen iklim koşulları ve hatalı yapılaşmalar nedeniyle ülkemizde görülen sel olaylarının sayısı yıldan yıla artmaktadır. Can ve maddi kayıplar düşünüldüğünde, depremler ve orman yangınlarından sonra en yıkıcı doğal afet olan sel için alınacak önlemler selleri önleme noktasında etkisi son derece azdır.

Ancak bireysel olarak sel için alınabilecek önlemler ve sel sonrası yapılacaklar ile selin olumsuz etkileri azaltılabilir.

Sel Nedir?

Sel, basit tanım olarak belirli bir alanın su ile kaplanmasıdır. Selin şiddetini ve zarar verme derecesini ise sel sularının şiddeti ve genişliği belirler.

Sel olaylarını önlemek için toprağın su tutma kapasitesini azaltacak uygulamalardan kaçınılmalı ve dere ve nehirler gibi su yolları korunmalıdır. Elbette bu önlemler kişilerin gayretiyle değil geniş çaplı kamusal planlama ile gerçekleştirilebilir.

Sel için Alınacak Önlemler

Sel öncesinde bireysel olarak alınabilecek en etkili yöntem, işyeri veya evinizin sel riskini belirleyip buna göre hareket etmektir. Örneğin yüksek yağış alan bir coğrafyada dağ yamaçlarında ve dere yataklarına yakın alanlar yüksek sel riski altındadır. Bununla beraber geçmişte dere veya akarsu olan ancak günümüzde yapılaşmaya açılmış alanlar da yüksek sel riski taşımaktadır.

Tavsiye Yazı: Acil Durumlara Hazır Mıyız

Çevrenizi bu gözle incelediğinizde bulunduğunuz yerin sel riski yüksek olduğunu düşünüyorsanız, sel riski düşük olan bir alana taşınmanız en etkili çözümdür.

Dere Yatağına Yapılmış Bir Yapı

Ancak taşınmanın mümkün olmadığı durumlarda sel etkilerini azaltıcı önlemler de faydalı olabilir. Bu noktada sel sularının ev ve işyerlerini yıkabilecek güçte olduğunu da unutmamak gerekiyor. 1-1,5 metre derinliğinde sel suyu, tuğla duvarları rahatlıkla yıkabilir. 60 cm yüksekliğinde sel suyu, otomobilleri yüzdürebilir.

Görüldüğü gibi şiddetli sel sularına karşı yapıların tam koruma sağlaması olası değildir. Ancak sel sularının şiddetinin azalttığı noktalarda veya su taşkınlarında, yapıları birer korunma alanı olarak kullanabiliriz.

Bunlara ek olarak ev veya işyerlerini doğal afetlere karşı sigortalamalıyız. Bu sayede sel sonrasında maddi zararları karşılama şansınız olacaktır.

Sele karşı alınacak önlemler maddeler halinde yazmak gerekirse,

  • Sel sigortası yaptırmak
  • Alçak binalarda su bariyerleri yapmak
  • çevreyi ağaçlandırmak
  • Su tahliye giderlerini açık tutmak

Sel Anında Yapılması Gerekenler

Bulunduğunuz bölgede sel uyarısı yapılıyorsa veya olağan dışı yağış varsa panik yapmadan durumunuzu gözden geçirmelisiniz. Sel uyarısı yapıldığında yapılması gerekenler, panik yapmamak ve en hızlı şekilde tahliye ederek güvenli bir bölgeye gitmektir.

Bulunduğunuz yapı selden doğrudan etkilenecek bir konumda ise en hızlı şekilde tahliye ederek güvenli bir bölgeye gitmeniz gerekir. Tahliye sırasında eğer önceden hazırladığınız acil durum çantası varsa yanınıza alabilirsiniz.

Sel sırasında güvenli bölgeleri tespit etmek çok zor olacaktır ancak yetkililerin yönlendirmesi ile hareket etmek en doğrusudur. Ayrıca sel sularının istikametinde olmayan daha küçük tepelere doğru kaçmak da güvenli olabilir.

Eğer doğrudan sel bölgesinde değilseniz binaların yüksek katlarına sığınmak gerekir.

Sel sularının çok güçlü olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Dolayısıyla insan veya eşya kurtarma yaparken asla sel suyuna girmemeli, sağlam bir ip veya uzun malzemeler ile kurtarma yapmalısınız.

Sel sırasında asla elektrik panosu, jeneratör, kablolar gibi elektrik kaynaklarına temas edilmemelidir.

Sel Sonrasında Yapılması Gerekenler

Sel sonrasında sonrasında yetkililerin yönlendirmeleri doğrultusunda evinize dönün. Eve veya işyerine girmeden önce mutlaka hasar tespiti yapın veya yetkililer tarafından yapılmasını bekleyin. Bazı binalar sel sırasında hasar görüp selden günler sonra bile yıkılabilirler.

Kalacağınız bina yapısal olarak sağlamsa sel sularının içeri ne kadar girdiğini kontrol etmeniz çok önemlidir. Eğer büyük oranda sel suyu kapladıysa panik yapmadan su seviyesinin kendiliğinden azalması için bir süre bekleyin. Daha sonra sel şiddetini tamamen yitirdiğinde su tahliyesine başlayabilirsiniz.

Sel suları kanalizasyon suları ile karışacaktır. Dolayısıyla sel suyunun içinde kalan hiç bir gıdayı tüketmeyin, eşyaları kullanmayın. Ayrıca çocukların sel suları ile oynamasına izin vermeyin.

Sel sırasında binaya yılan ve benzeri hayvanlar girebilir. Bunlara karşı da dikkatli olarak binayı ve evin içini kontrol ettikten sonra mutlaka ilaçlama yaptırın.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.