msds
osgb
etiketleme kilitleme

Acil Durumlara Hazır Mısınız ?

Artık neredeyse her şirkette acil durum tatbikatları yapılmaya başlandı. Dolayısıyla iş yerinde iken acil bir durumla karşılaştığınızda ne yapacağınızı az da olsa biliyorsunuz. Peki ya iş yeri dışında, sokakta veya evde bir acil durum olduğunda ne yapacaksınız ? Bir planınız var mı ?

Acil durumlar veya felaketlerde, olay anında yaşanan kayıplar kadar olay sonrasında organizasyon eksiklikleri nedeniyle de kayıplar yaşanır. En soğuk kanlı diyeceğimiz kişiler bile böyle anların oluşturduğu psikoloji ile hatalı davranışlarda bulunurlar. Hayatın tüm anlarında daha önceden planlanmamış her senaryo panikle sonuçlanır ancak bu senaryo bir felaket senaryosu olduğunda durum daha da vahim olur.

Acil Durumlara Nasıl Hazırlanmalıyız ?

Öncelikle bulunduğunuz ortamda ne tür acil durumlar olabileceğini düşünmeniz gereklidir. Örneğin evlerimiz için başta yangın ve deprem olmak üzere hırsızlık, su baskını, uzun elektrik kesintileri, çevre binalarda oluşan durumlar ve sağlık problemleri düşünülebilir. Ev dışında ise ani gelişen toplumsal olaylar, salgın hastalıklar, deprem ve terör saldırıları öncelikli olarak düşünülmesi gereken acil durumlardır.

Acil durumları tespit ettikten sonra, öncelikli olarak bu durumlara karşı önlemler almak yaşam güvenliği açısında çok önemlidir. Örneğin evlerimizde mutlaka küçük de olsa bir yangın söndürme cihazı yani yangın tüpü bulundurmalıyız. Yangını önlemek için elektrik ve doğalgaz tesisatında küçük önlemler alınmalıdır. Ancak bu önlemlerin yanında acil durum planlaması da çok önemlidir.

Acil Durum Planı Nasıl Yapılır ?

Evinizde bulunan aile fertlerinin acil bir durumda birbirini bulması çok zor olacaktır. Olay anında herkes evde olmayabilir ve eve geldiklerinde birbirini bulması zor olur. Bunun için öncelikle ev dışında tüm aile fertlerinin kolayca ulaşabileceği bir toplanma alanı belirlenmeli ve herkesin orada toplanması planlanmalıdır. Bu alan yakındaki bir park, güvenli bir binanın bahçesi veya önü olabilir, geniş bir kavşak olabilir. Evin dışında olmak gerektiğinde tüm fertlerin bakacağı ilk alan burası olacaktır.

Olabilecek acil durumlarla ilgili önceden bazı bilgiler edinip, acil durum sırasında neler yapılması ve yapılmaması gerektiği aile fertleri ile konuşup anlatılmalıdır. Örneğin deprem anında herkes ne yapacağını, evdeki elektrik sigortaları, acil erzak çantası, yedek para vb. bazı önemli alanların yerlerini ve evi nasıl tahliye edeceğini bilmelidir. Bu kaos oluşması kesin olan bir acil durumda tüm aile fertlerinin hayatını kurtaracak kadar önemlidir.

Zira iş yerinde panik ve korku ile arkanıza bakmadan kaçabilirsiniz ancak konu ev ve aile olduğunda tüm aile üyeleri beraber hareket etme psikolojisine sahip olacaktır.

Ev dışında yaşanan acil durumlarda da neler yapılacağı önceden düşünülmelidir. Şiddetli yağmur ve kar gibi herkesin etkileneceği doğa olaylarında iletişim problemi olmaması için ortak bir kaç kişi belirlenmeli ve herkes o kişileri arayıp haber vermeli ve almalıdır. Ayrıca yanınızda maddi durumunuza göre bir miktar nakit para bulunması da çok önemlidir. Acil olaylarda diğer ödeme sistemleri işinize yaramayacaktır.

Evde aile fertlerinden birinin yaşayabileceği sağlık sorunlarına karşı, bir kişinin ilk yardım eğitimi alması veya ilk yardım ile ilgili bilgileri öğrenmesi de çok önemlidir. Bir çok sağlık sorunu doğru ilk yardım yapıldığında başlamadan bitmektedir. İlk yardım eğitimi özel kurslardan 100-200 tl arası bir ücret karşılığı alınabilir veya kızılay’ın yayınladığı basılı dokümanlardan bilgi edinilebilir.

Acil Durumlarda Hangi Malzemeler Gerekir ?

acil durum malzeme

Acil durumlar için evde bulunan kişi sayısını da göz önünde bulundurarak bazı malzemelerin depolanması çok önemlidir. Temel ilk yardım malzemeleri ve yeri herkes tarafından bilinen bir kaç küçük el aleti çok faydalı olabilir. Uzun elektrik kesintileri için mum, kibrit ve battaniye bulunmalıdır. Kamp ve doğa sporları için kullanılan küçük kamp yakıtları da depolanabilir. Bunlar uzun süreli acil durumlarda enerji kaynağı olarak faydalı olurlar. Evin belli bölümlerine pet şişelerde içme suyu ve nakit para bırakmak da işinize yarayabilir.

Acil durumların öncesi kadar sonrası da önemlidir. Büyük çaplı acil olaylarda ve doğal afetlerde, olay sonrasında yaşanan kayıplar daha fazladır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.