msds
osgb
etiketleme kilitleme

İlkyardım Sertifikası Nereden Alınır ?

İlkyardım, kaza veya acil sağlık problemlerinde insan hayatını kurtarmak için son derece önemli uygulamalardır. Bu nedenle herkes mutlaka temel ilkyardım bilgisi edinmelidir. İlkyardım yönetmeliği gereğince işyerlerinde belirli oranlarda ilk yardım sertifikası olan çalışan bulunmalıdır.

  • Az tehlikeli işyerinde; her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı,
  • Tehlikeli işyerinde; her 15 çalışan için 1 ilkyardımcı,
  • Çok tehlikeli işyerinde; her 10 çalışan için 1 ilkyardımcı,

görevlendirilmesi gerekiyor.

Tavsiye Yazı: İşyeri Tehlike Sınıfı Öğrenme

İlk Yardım Eğitimi Nereden Alınır ?

İlk yardım eğitimi, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş ilk yardım eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. İlk yardım kursu sonrasında yapılan sınavda başarılı olanlara ilk yardım eğitimi sertifikası veya ilkyardımcı sertifikası verilir.

Temel ilk yardım eğitimi, teorik ve uygulamalı olarak toplam 16 saat süren bir eğitimdir. Bu eğitim sonunda kursa katılanlar temel ilkyardım bilgilerini her teorik olarak öğrenir hem de pratik olarak uygular. Rentek manevrası, heimlich manevrası, kalp masajı gibi uygulamalar genellikle kursa katılan diğer kişiler ve cansız mankenler üzerinde yapılır.

İlk Yardım Sınavı

Toplam 16 saat süren ilkyardım kursu sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen günlerde ilkyardım sınavı yapılmaktadır. İlkyardım sınavı test ve sonrasında uygulamalı olarak yapılan bir sınavdır. Test bölümünden en az 85 alan ilkyardımcı adayları uygulamalı sınava katılmaya hak kazanırlar.

İlk yardım sınavı, zor bir sınav olması nedeniyle mutlaka katılımcıların çalışarak sınava girmesi gereklidir. Aşağıdaki linkte yer alan ilk yardım sınav sorularını çözerek sınava hazırlanabilirsiniz.

İlk Yardım Sertifikası Soruları

İlk Yardım Sertifikası Ücreti

İlkyardım sertifika ücreti, İl Sağlık Müdürlüğü Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle her ilde birbirinden farklı fiyatlar görülebilir. Genel olarak ilkyardım belgesi ücreti 350 TL + KDV civarındadır. İlkyardım yenileme eğitimleri, ilk yardım sertifikası veren kurumlar tarafından düzenlenmektedir.

İlkyardım yenileme eğitimi ve ilkyardımcı kimlik kartı kaybolması durumunda ek ücret verilmektedir.

İlk Yardım Sertifikası Ne Kadar Geçerlidir ?

İlkyardım sertifikası, belge tarihinden itibaren 3 yıl geçerlidir. 3 yıl sonrasında yenileme eğitimi ile sertifika süresi 3 yıl daha uzatılmaktadır. İlkyardım yenileme eğitimleri 8 saat süren, hem teorik hem de uygulamalı yapılan eğitimlerdir.

İlkyardım yenileme eğitimi, 3 yıllık sertifika geçerlilik süresi dolmadan önce yapılmalıdır. 3 yıllık süre dolduktan sonra tekrar temel ilkyardım eğitimi almak gereklidir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.