Yangın Tüpleri Nasıl Yerleştirilir ?

Yangın söndürme cihazlarının yani sık kullanılan haliyle yangın tüplerinin doğru yerleştirilmesi, acil durumlar için son derece önemlidir. Yangın söndürme cihazlarının yerleşimi, özellikleri ve sayıları gibi ayrıntılar Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte tarif edilmiştir. Ancak yönetmelikte bir çok noktada net hüküm verilmeyip yoruma ve şartlara göre düzenleme yapılması beklenmiştir.

Yangın söndürme cihazlarının sayısı

Yangın söndürme cihazlarının sayısı, binanın yangın tehlike sınıfına göre değişir. Düşük tehlike sınıfında her 500 m2’lik alan için, orta ve yüksek tehlike sınıfında ise her 250 m2’lik alan için 1 adet 6 kg’lık yangın söndürme cihazı gereklidir.

Peki toplam yapı alanı 500 m2 olan 4 katlı bir binada 1 adet yangın söndürme cihazı yeterli olur mu ? Elbette hayır. Bir katta yangın çıktığından, diğer katlardan birindeki yangın tüpünü alıp gelene kadar yangın söndürülemeyecek dereceye gelecektir.

Yangın tüplerinin sayısını belirlerken birbirinden bağımsız alanların her biri için 1 adet tüp düşünülmelidir.

Örneğin, bina kaç m2 olursa olsun her kat için en az 1 adet ysc olmalıdır. Ayrıca jeneratör, kazan dairesi, trafo vb. yangın riski daha yüksek alanların yakınında riske uygun tipte yangın tüpü bulunmalıdır.

Otoparklarda, depolarda, tesisat dairelerinde ve benzeri yerlerde ayrıca tekerlekli tip söndürme cihazı bulundurulması mecburidir.

Depo ve tank alanlarında en az 2 adet 12 kg‘lık kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazı bulundurulmalıdır.

Yangın söndürme cihazlarının nitelikleri

Yangın söndürme cihazları genel olarak kuru kimyevi tozlu, sulu, köpüklü, karbondioksitli ve kuru metal tozlu tiptedir. Kullanacağımız yangın söndürme cihazını belirlerken, hangi tip yangınlarda kullanacağımızı belirlememiz gerekir.

Yangın söndürme Cihazı Tipleri
Yangın söndürme Cihazı Tipleri

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları her tip yangında etkili olur ancak en etkili olduğu yangınlar giysi, ahşap, kağıt gibi katı madde yangınlarıdır.

Yanıcı sıvı yangınlarında en etkili YSC tipi köpüklü yangın tüpleridir.

Gaz ve elektrik yangınlarında ise karbondioksitli (CO2) yangın söndürücüler daha etkili olabilirler. CO2’li yangın söndürme cihazları, yüksek ısıya maruz kaldıklarında patlayabildiklerinden doğrudan güneş altında bırakılmamalıdır. Ayrıca karbondioksitli yangın söndürme cihazı kullanılan kapalı alanlarda uzun süre bulunmak, karbondioksit zehirlenmesine yol açabilir.

Metal yangınlarında ise özel hafif metal tozlu ysc kullanılmalıdır.

Tavsiye Yazı : Yangın Söndürme Cihazı Nedir ?

Yangın söndürme cihazlarının yerleşimi

Yangın söndürme cihazlarının yerleşiminde, yangın anında en hızlı ve tehlikesiz yoldan erişme düşüncesi olmalıdır. Bu nedenle hem ülkemizdeki yönetmeliklerde hem de uluslararası mevzuatta bazı düzenlemeler vardır.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te “Taşınabilir söndürme cihazlarında söndürücünün duvara bağlantı asma halkası duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde yerleştirilir ve 4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların zeminden olan yüksekliği yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılır.” ifadesi yer alır.

Buradaki 90 cm’nin cihazın hangi noktasından zemine olan mesafeyi ifade ettiği net belirtilmemiştir.

Bununla beraber Amerikan İş Sağlığı ve Güvenliği Departmanı (OSHA) tüpün üst noktasının yerden 3,5 – 5 feet yüksekliğinde olacağını belirtmiştir. Bu yükseklik yaklaşık olarak 105 – 150 cm arasına eşittir. Yani net bir yükseklik olmamakla beraber alt ve üst sınırları vardır.

osha yangın tüpü

OSHA’ya göre tüpün üst noktası yerden en az 105 cm yüksekliğinde olmalıdır.

Ayrıca büyük yangın tüplerinin ise yerden en az 3 feet yani 90 cm yüksekliğinde olabileceği belirtilmiştir.

Yerli ve uluslararası mevzuat, tüplerin yapısı ve kullanım kolaylıkları göz önüne alındığında, 6 kg’lık bir yangın söndürme cihazının tutma mandalının yerden en az 1 metre yüksekliğinde olması doğrudur. Bu yükseklik, ortalama ölçülere sahip bir insanın kolaylıkla tüpü alabileceği yüksekliktir.

Yangın söndürme cihazlarının yerden yüksekte asılı olmasının diğer nedeni ise önlerine veya üstlerine başka cisimler koyup kaybolmalarını önlemektir.

ysc
Yangın söndürme cihazları dekoratif olarak yerleştirilebilir.

Yangın söndürme cihazlarının uzaktan kolaylıkla görülecek şekilde işaretlenmesi de gereklidir. Yani her yangın söndürme cihazının üstünde, yaklaşık 2 metre yükseklikte kırmızı renkte bir işaret levhası bulunmalıdır. Bu sayede yangın anında tüpün yeri kolaylıkla görülebilir.

ysc işaretleri
Her yangın söndürme cihazının üstünde kırmızı renkte bir işaret levhası bulunmalıdır.

Tavsiye Yazı: Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır ?

Yangın söndürme cihazlarının uzaklığı

Yangın söndürme cihazlarının, yerleşim alanı içindeki her noktadan en fazla 25 metre uzakta olması gereklidir. Yangının fark edildikten sonra ilk 3 dakika içinde ysc’ler ile söndürülebildiğini düşündüğümüzde yangın söndürme cihazlarına erişip kullanmaya başlamanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Normal bir insanın yangın sırasında panik halindeyken yolda hiç bir engel olmayan 25 metre uzaklıktaki yangın söndürme tüpünü gidip yerinden alıp gelip kullanmaya başlaması 45-60 saniye arasında sürmektedir. Bu da yangına müdahale edebileceğimiz sürenin yaklaşık 3’te 1’i dir. Bu nedenle yangın söndürme cihazları, her noktadan hızlıca görülüp alınabilecek yerlerde olmalıdır.

Evlerde kullanılan yangın tüpleri ise zamanla üzerine atılan eşyalar nedeniyle ortadan kaybolmaktadır. Bu nedenle evlerde yangın söndürme cihazlarını girişe yakın ve az eşya olan bölümlere koyabiliriz.

Tavsiye Yazı : Ev Yangınlarını Önleme Yolları

Ayrıca elektrik panoları, sabit jeneratörler ve trafolar gibi alanların yanına ysc koyarken hemen yanına veya panonun altına koymamak gereklidir. Bir yangın çıkacaksa panoda veya jeneratörde çıkacağından yangının içinde kalan bir yangın tüpünün bize faydası olmayacaktır. Yangın söndürme cihazlarının yaklaşık 1,5-2 metre mesafeden kullanıldığını düşünürsek tüpün bulunduğu yer de panoya veya jeneratöre en az bu kadar uzaklıkta olmalıdır.

Bazı küçük yangın olaylarında kişilerin olaya çok yakın yangın söndürme cihazı yerine daha uzaktakini alıp getirme eğiliminde oldukları da gözlemlenebilir.

Bu içerik isgnedir tarafından üretilmiştir. Yararlanılan kaynaklar içerik sonunda belirtilmiştir.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

19
Yorum yapın, Sorun sorun !

avatar
11 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
isgnedir.comİbrahimSeçkinYener KeskinEfsun Koç Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Merhaba, az tehlikeli işyerlerinde 250 m2 ‘ye 1 adet 6 kg.KKT YSC kullanmam gerekiyor. Ofis alanım 1120 m2. Bu alan içerisinde 3 adet yangın hortumu dolabım bulunmakta. Yönetmeliğe göre 3 adet 6 kg.KKT YSC de bulundurmam gerekli mi? Yoksa 1 adet koysam yeterli olur mu? (Ben asgari durumu sormak istedim. Elbette 3 adet koymam benim menfaatime olacaktir)

Seçkin
Ziyaretçi
Seçkin

Merhaba, binamızın elektrik panolarının bulunduğu enerji odasına Co2 tüp alacağız. Bu oda yaklaşık 20 metrekare. Kaç kg’lık Co2 tüp almamız gerekir?

Efsun Koç
Ziyaretçi
Efsun Koç

Co2 yangın tüpleri de duvara asılı olmalı mıdır, yoksa yerde mi bulundurulmalıdır? Tşk

Şahan Göbeloğlu
Ziyaretçi
Şahan Göbeloğlu

Teşekkürler

ömer
Ziyaretçi
ömer

Yangın söndürme cihazlarının, yerleşim alanı içindeki her noktadan en fazla 25 metre uzakta olması gereklidir. Yangının fark edildikten sonra ilk 3 dakika içinde ysc’ler ile söndürülebildiğini düşündüğümüzde yangın söndürme cihazlarına erişip kullanmaya başlamanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.
yorumundaki bilgi hangi yönetmelikte geçiyor.Teşekkürler

muhittin korkmaz
Ziyaretçi
muhittin korkmaz

ELEKTRONİK KONTROLLÜ SELENOİD İLE PATALTILAN GAZLI SÖNDÜRME TÜPLERİ İNSANIN BULUNDUĞU ORTAMIN İÇİNDEMİ OLMALI YOKSA AYRI BİR BÖLME DEMİ OLMALI BUNLA İLGİLİ BİR YÖNETMELİK VEYA KANUN VARMIDIR TEŞEKKÜRLER

Sinem
Ziyaretçi
Sinem

Peki neden ayrıca sadece müdahaleyi kolaylaştırmak amaçlı mı kapalı otoparklarda zaten sprink sistemi zorunluluğu var birde ygs tüpleri dışarı koymak ne kadar faydalı olur yaz sıcaklığında güneşin altında olmasa bile ortam sıcaklığından tüp fazlasıyla ısınacak nasıl konumlandırmamız gerekebilir?

Sinem
Ziyaretçi
Sinem

Merhaba,
(3) Otoparklarda, depolarda, tesisat dairelerinde ve benzeri yerlerde ayrıca tekerlekli tip söndürme
cihazı bulundurulması mecburidir bu alanlar neden özellikle belirtilmiştir ve otopark derken açık otoparkı mı sadece algılamalıyız yada depo derken depo hacmi önemli mi her depo alanı belirttiğimiz alanlarda olması gerekir mi?

ihsan pepedil
Ziyaretçi
ihsan pepedil

” yangın tüpleri ” başlığı yerine YANGIN SÖNDÜRÜCÜ TÜPLER ifadesi daha doğru değil midir ?

tahsin
Ziyaretçi
tahsin

6 kg tüp yerine 12 kg lık tüp koyabilir miyiz… inşaat alanında çalışıyorum 4 tane 6 kg yerine tekerlekli 24 kg koyabilir miyiz. bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz. yönetmeliklerde bulamadım.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi