iş güvenliği uzmanlığı

Yangın Tüpleri Nasıl Yerleştirilir ?

Yangın söndürme cihazlarının yani sık kullanılan haliyle yangın tüplerinin doğru yerleştirilmesi, acil durumlar için son derece önemlidir. Yangın söndürme cihazlarının yerleşimi, özellikleri ve sayıları gibi ayrıntılar Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte tarif edilmiştir. Ancak yönetmelikte bir çok noktada net hüküm verilmeyip yoruma ve şartlara göre düzenleme yapılması beklenmiştir.

Yangın söndürme cihazlarının sayısı

Yangın söndürme cihazlarının sayısı, binanın yangın tehlike sınıfına göre değişir. Düşük tehlike sınıfında her 500 m2’lik alan için, orta ve yüksek tehlike sınıfında ise her 250 m2’lik alan için 1 adet 6 kg’lık yangın söndürme cihazı gereklidir.

Peki toplam yapı alanı 500 m2 olan 4 katlı bir binada 1 adet yangın söndürme cihazı yeterli olur mu ? Elbette hayır. Bir katta yangın çıktığından, diğer katlardan birindeki yangın tüpünü alıp gelene kadar yangın söndürülemeyecek dereceye gelecektir.

Yangın tüplerinin sayısını belirlerken birbirinden bağımsız alanların her biri için 1 adet tüp düşünülmelidir.

Örneğin, bina kaç m2 olursa olsun her kat için en az 1 adet ysc olmalıdır. Ayrıca jeneratör, kazan dairesi, trafo vb. yangın riski daha yüksek alanların yakınında riske uygun tipte yangın tüpü bulunmalıdır.

Otoparklarda, depolarda, tesisat dairelerinde ve benzeri yerlerde ayrıca tekerlekli tip söndürme cihazı bulundurulması mecburidir.

Depo ve tank alanlarında en az 2 adet 12 kg‘lık kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazı bulundurulmalıdır.

Yangın söndürme cihazlarının nitelikleri

Yangın söndürme cihazları genel olarak kuru kimyevi tozlu, sulu, köpüklü, karbondioksitli ve kuru metal tozlu tiptedir. Kullanacağımız yangın söndürme cihazını belirlerken, hangi tip yangınlarda kullanacağımızı belirlememiz gerekir.

Yangın söndürme Cihazı Tipleri
Yangın söndürme Cihazı Tipleri

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları her tip yangında etkili olur ancak en etkili olduğu yangınlar giysi, ahşap, kağıt gibi katı madde yangınlarıdır.

Yanıcı sıvı yangınlarında en etkili YSC tipi köpüklü yangın tüpleridir.

Gaz ve elektrik yangınlarında ise karbondioksitli (CO2) yangın söndürücüler daha etkili olabilirler. CO2’li yangın söndürme cihazları, yüksek ısıya maruz kaldıklarında patlayabildiklerinden doğrudan güneş altında bırakılmamalıdır. Ayrıca karbondioksitli yangın söndürme cihazı kullanılan kapalı alanlarda uzun süre bulunmak, karbondioksit zehirlenmesine yol açabilir.

Metal yangınlarında ise özel hafif metal tozlu ysc kullanılmalıdır.

Tavsiye Yazı : Yangın Söndürme Cihazı Nedir ?

Yangın söndürme cihazlarının yerleşimi

Yangın söndürme cihazlarının yerleşiminde, yangın anında en hızlı ve tehlikesiz yoldan erişme düşüncesi olmalıdır. Bu nedenle hem ülkemizdeki yönetmeliklerde hem de uluslararası mevzuatta bazı düzenlemeler vardır.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te “Taşınabilir söndürme cihazlarında söndürücünün duvara bağlantı asma halkası duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde yerleştirilir ve 4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların zeminden olan yüksekliği yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılır.” ifadesi yer alır.

Buradaki 90 cm’nin cihazın hangi noktasından zemine olan mesafeyi ifade ettiği net belirtilmemiştir.

Bununla beraber Amerikan İş Sağlığı ve Güvenliği Departmanı (OSHA) tüpün üst noktasının yerden 3,5 – 5 feet yüksekliğinde olacağını belirtmiştir. Bu yükseklik yaklaşık olarak 105 – 150 cm arasına eşittir. Yani net bir yükseklik olmamakla beraber alt ve üst sınırları vardır.

OSHA’ya göre tüpün üst noktası yerden en az 105 cm yüksekliğinde olmalıdır.

Ayrıca büyük yangın tüplerinin ise yerden en az 3 feet yani 90 cm yüksekliğinde olabileceği belirtilmiştir.

Yerli ve uluslararası mevzuat, tüplerin yapısı ve kullanım kolaylıkları göz önüne alındığında, 6 kg’lık bir yangın söndürme cihazının tutma mandalının yerden en az 1 metre yüksekliğinde olması doğrudur. Bu yükseklik, ortalama ölçülere sahip bir insanın kolaylıkla tüpü alabileceği yüksekliktir.

Yangın söndürme cihazlarının yerden yüksekte asılı olmasının diğer nedeni ise önlerine veya üstlerine başka cisimler koyup kaybolmalarını önlemektir.

ysc
Yangın söndürme cihazları dekoratif olarak yerleştirilebilir.

Yangın söndürme cihazlarının uzaktan kolaylıkla görülecek şekilde işaretlenmesi de gereklidir. Yani her yangın söndürme cihazının üstünde, yaklaşık 2 metre yükseklikte kırmızı renkte bir işaret levhası bulunmalıdır. Bu sayede yangın anında tüpün yeri kolaylıkla görülebilir.

Tavsiye Yazı: Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır ?

Yangın söndürme cihazlarının uzaklığı

Yangın söndürme cihazlarının, yerleşim alanı içindeki her noktadan en fazla 25 metre uzakta olması gereklidir. Yangının fark edildikten sonra ilk 3 dakika içinde ysc’ler ile söndürülebildiğini düşündüğümüzde yangın söndürme cihazlarına erişip kullanmaya başlamanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Normal bir insanın yangın sırasında panik halindeyken yolda hiç bir engel olmayan 25 metre uzaklıktaki yangın söndürme tüpünü gidip yerinden alıp gelip kullanmaya başlaması 45-60 saniye arasında sürmektedir. Bu da yangına müdahale edebileceğimiz sürenin yaklaşık 3’te 1’i dir. Bu nedenle yangın söndürme cihazları, her noktadan hızlıca görülüp alınabilecek yerlerde olmalıdır.

Evlerde kullanılan yangın tüpleri ise zamanla üzerine atılan eşyalar nedeniyle ortadan kaybolmaktadır. Bu nedenle evlerde yangın söndürme cihazlarını girişe yakın ve az eşya olan bölümlere koyabiliriz.

Tavsiye Yazı : Ev Yangınlarını Önleme Yolları

Ayrıca elektrik panoları, sabit jeneratörler ve trafolar gibi alanların yanına ysc koyarken hemen yanına veya panonun altına koymamak gereklidir. Bir yangın çıkacaksa panoda veya jeneratörde çıkacağından yangının içinde kalan bir yangın tüpünün bize faydası olmayacaktır. Yangın söndürme cihazlarının yaklaşık 1,5-2 metre mesafeden kullanıldığını düşünürsek tüpün bulunduğu yer de panoya veya jeneratöre en az bu kadar uzaklıkta olmalıdır.

Bazı küçük yangın olaylarında kişilerin olaya çok yakın yangın söndürme cihazı yerine daha uzaktakini alıp getirme eğiliminde oldukları da gözlemlenebilir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
21 Yorumlar
 1. Serdar Kaleli diyor

  Teşekkürler emeğinize sağlık.

 2. Ercüment diyor

  Merhaba, Sitemiz açık alanlarındaki elk.dağıtım sayaç ve şalt panolarında zaman zaman yangın yaşayabiliyoruz. Bu panoların her birinin yanına 2kg lık co2 söndürücü takmak istiyorum ancak açık alanda güneş alıyorlar yazın sorun yaşarmıyız. Öneriniz nedir teşekkürler.

 3. isgnedir.com diyor

  Merhaba, binaların yangından korunması hk. yönetmelikte bu durum için bir madde bulunmuyor. Ofisiniz bölünmüş alanlardan oluşuyorsa yangın dolabının ulaşmadığı alanlar olacaktır. O alanlar için m2 hesabıyla YSC ihtiyacını hesaplayabilirsiniz.

 4. İbrahim diyor

  Merhaba, az tehlikeli işyerlerinde 250 m2 ‘ye 1 adet 6 kg.KKT YSC kullanmam gerekiyor. Ofis alanım 1120 m2. Bu alan içerisinde 3 adet yangın hortumu dolabım bulunmakta. Yönetmeliğe göre 3 adet 6 kg.KKT YSC de bulundurmam gerekli mi? Yoksa 1 adet koysam yeterli olur mu? (Ben asgari durumu sormak istedim. Elbette 3 adet koymam benim menfaatime olacaktir)

 5. isgnedir.com diyor

  Merhaba. Elektrik panoları için en az 1 adet 6 kg’lık yangın tüpü gereklidir. Enerji odasındaki pano sayısına göre yangın tüpü sayısı artabilir. Odanın fiziki durumunu görmeden karar vermek mümkün değil.

  Ancak enerji odaları için daha etkili otomatik söndürme yöntemleri mevcut. Bunun için https://www.isgnedir.com/yangin-sondurme-sistemleri/ yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

 6. Seçkin diyor

  Merhaba, binamızın elektrik panolarının bulunduğu enerji odasına Co2 tüp alacağız. Bu oda yaklaşık 20 metrekare. Kaç kg’lık Co2 tüp almamız gerekir?

 7. Yener Keskin diyor

  CO2 tüplerin erişim kolaylığı ve rahat fark edilmesi açısından duvarda veya bir askı aparatında asılı olması faydalı olabilir.

 8. Efsun Koç diyor

  Co2 yangın tüpleri de duvara asılı olmalı mıdır, yoksa yerde mi bulundurulmalıdır? Tşk

 9. Şahan Göbeloğlu diyor

  Teşekkürler

 10. Yener Keskin diyor

  Merhaba, yönetmeliklerde bu veya benzeri değerler geçmemektedir. Binaların yangından korunması hk. yönetmelikte normal yangın yükü için her 200 m2 alanda 1 tane yangın tüpü olması gerektiği belirtilir. 200 m2’lik bir çalışma alanında birbirine en uzak iki nokta arası ortalama olarak 25-30 m. arasında değişir. Dolayısıyla yangın tüpüne en uzak mesafenin de bu kadar olması gerektiğini düşünebiliriz.

  Ayrıca müfettiş ve yangın eğitmenlerinin görüşleri de yaklaşık olarak bu yöndedir. Acil bir durumda 25 metreden uzaktaki bir tüp duman, yangın gibi nedenlerden dolayı çok zor görülebilir.

 11. ömer diyor

  Yangın söndürme cihazlarının, yerleşim alanı içindeki her noktadan en fazla 25 metre uzakta olması gereklidir. Yangının fark edildikten sonra ilk 3 dakika içinde ysc’ler ile söndürülebildiğini düşündüğümüzde yangın söndürme cihazlarına erişip kullanmaya başlamanın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.
  yorumundaki bilgi hangi yönetmelikte geçiyor.Teşekkürler

 12. Yener Keskin diyor

  Bu tür gazlı tüplerde genellikle FM 200 veya Novec 1230 tipi gazlar kullanılır. Bu gazların insan sağlığına zararı olmadığı belirtiliyor ancak mecbur olmadıkça insanların bulunduğu ortamın içinde olmamasında yarar vardır.
  Yönetmeliklerde bu konuda net bir ifade yoktur.

 13. muhittin korkmaz diyor

  ELEKTRONİK KONTROLLÜ SELENOİD İLE PATALTILAN GAZLI SÖNDÜRME TÜPLERİ İNSANIN BULUNDUĞU ORTAMIN İÇİNDEMİ OLMALI YOKSA AYRI BİR BÖLME DEMİ OLMALI BUNLA İLGİLİ BİR YÖNETMELİK VEYA KANUN VARMIDIR TEŞEKKÜRLER

 14. Yener Keskin diyor

  Sprinkler sistem çoğunlukla su ile söndürme yapan bir sistemdir ancak otoparklarda sıvı yakıt yangınları da olabilir. Bu tür yangınlar su ile söndürülemeyeceği için taşınabilir tip ysc bulundurulur.

  Açık alanlarda yangın tüpleri üzeri kapalı bir bölme altında olmalıdır.

 15. Sinem diyor

  Peki neden ayrıca sadece müdahaleyi kolaylaştırmak amaçlı mı kapalı otoparklarda zaten sprink sistemi zorunluluğu var birde ygs tüpleri dışarı koymak ne kadar faydalı olur yaz sıcaklığında güneşin altında olmasa bile ortam sıcaklığından tüp fazlasıyla ısınacak nasıl konumlandırmamız gerekebilir?

 16. Yener Keskin diyor

  Merhaba,

  Otopark olarak hem açık hem de kapalı otoparkları düşünebiliriz. Özellikle açık otoparklarda 6 kg’lık tüplerin asılacağı bir alan olmayacağı için taşınabilir söndürme cihazları daha faydalı olur.

  Depo alanları için yönetmelikte net bir tanım yoktur ancak kiler vb. tip küçük depolarda taşınabilir yangın söndürme cihazı bulundurmak gerekli olmayacaktır. Ancak içerisinde insan veya forklift gezebilecek büyüklükteki her depoda taşınabilir ysc bulundurulmalıdır.

 17. Sinem diyor

  Merhaba,
  (3) Otoparklarda, depolarda, tesisat dairelerinde ve benzeri yerlerde ayrıca tekerlekli tip söndürme
  cihazı bulundurulması mecburidir bu alanlar neden özellikle belirtilmiştir ve otopark derken açık otoparkı mı sadece algılamalıyız yada depo derken depo hacmi önemli mi her depo alanı belirttiğimiz alanlarda olması gerekir mi?

 18. isgnedir diyor

  Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Aslında en doğru ifade, yönetmeliklerde de geçtiği şekilde “yangın söndürme cihazı” ifadesi. Ancak google arama analizlerine göre okuyucuların en çok arama yaptığı başlık “yangın tüpü” ifadesi. Bu nedenle başlık olarak bunu tercih ettik.

 19. ihsan pepedil diyor

  ” yangın tüpleri ” başlığı yerine YANGIN SÖNDÜRÜCÜ TÜPLER ifadesi daha doğru değil midir ?

 20. isgnedir diyor

  6 kg’lık tüplerin taşınması ve kullanımı daha kolaydır. Bu nedenle genelde 6 kg’lık tüpler tercih edilir ancak farklı ve daha büyük boyutlarda tüp de koyulabilir. Bunun için bir engel yok.

 21. tahsin diyor

  6 kg tüp yerine 12 kg lık tüp koyabilir miyiz… inşaat alanında çalışıyorum 4 tane 6 kg yerine tekerlekli 24 kg koyabilir miyiz. bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz. yönetmeliklerde bulamadım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi