A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Çıkmış Sorular

İş güvenliği sınavlarına hazırlanmanın en iyi yollarından biri de geçmiş yıllardaki sınavlarda çıkan soruları çözmektir.

Aşağıdaki testte 2010 yılından itibaren a sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında çıkmış soruları çözebilirsiniz. Testi her başlattığınızda soru havuzu içinden rastgele 50 soru karşınıza gelecektir. Geçmiş yıllarda sınavlar 100 soru üzerinden olsa da güncel uygulamaya uygun olması açısından 50 soru olarak düzenlenmiştir.

Soruların altında konu ile ilgili bilgi sayfalarına verilen linklere tıklayarak o konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

SORULAR

1. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre, iş kazası bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverene uygulanacak idari para cezası aşağıdakilerin hangisi tarafından verilir?

Çıktığı Sınav: 2019 A Sınıfı

 
 
 
 
 

2. İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik’e göre Sosyal Güvenlik Kurumu, üçer aylık dönemler hâlinde hesaplanan hizmet bedeli tutarını, dönem sonundaki tutarları takip eden kaçıncı ayın sonunda işverene öder?

Çıktığı Sınav: 2019 A Sınıfı

 
 
 
 
 

3. Yer altı maden ocakları ve benzeri çalışma ortamlarında, ortamdaki radon konsantrasyonunun en az kaç Bq/m3 ü aşması durumunda, havalandırma sistemlerinin kurulması ve etkin çalıştırılması sağlanır?

Çıktığı Sınav: 2019 A Sınıfı

 
 
 
 
 

4. Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği’ne göre sözlü iletişim ile;

I. ışıklı işaret,
II. el işareti,
III. sesli sinyal

işaretlerinden hangileri birlikte kullanılabilir?

Çıktığı Sınav: 2019 A Sınıfı

 
 
 
 
 

5. Etiketinde “H261: Su ile temas ettiğinde yanıcı gazlar yayar.” ifadesi bulunan kimyasal maddeler su veya su buharı ile tepkimeye girerek yanıcı gazlar oluşturur.

Buna göre;

I. sodyum (Na),
II. sodyum hidrür (NaH),
III. sodyum klorür (NaCl)

maddelerinden hangilerinin etiketinde H261 ibaresi bulunmalıdır?

Çıktığı Sınav: 2019 A Sınıfı

 
 
 
 
 


E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Yorum yapın, Sorun sorun !

avatar
  Subscribe  
Bildir

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi