iş güvenliği uzmanlığı

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır ?

İş kazası, farklı mevzuat ve kuruluşlara göre farklı şekillerde tanımlanmıştır ancak tüm tanımların buluştuğu ortak nokta çalışanların veya işyeri unsurlarının zarar gördüğü olumsuz olaylara iş kazası denilmesidir. Türkiye’de ise kaza tanımının yanında 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile hangi kazaların iş kazası olabileceği de belirlenmiştir.

Bunlar bilindiği üzere aşağıdaki gibidir;

 • Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
 • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle,
 • Sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
 • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
 • Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özre uğratan,

olaylara iş kazası denir.

İş kazası meydana geldikten sonra yapılması gereken işler arasında iş kazası bildirimi de vardır. İş kazalarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirerek hem işyerinin para cezası alması önlenmiş hem de ülke çapında iş kazası değerlendirmelerine katkıda bulunulmuş olunur.

İş Kazası Bildirim Süresi Nedir?

İş kazaları, meydana geldiği günden sonraki 3 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmelidir. Yani pazartesi günü olan bir iş kazası için perşembe günü gece yarısına kadar bildirim yapılabilir.

İş kaza bildirimi süresini hesaplarken sadece iş günleri dahil edilir. Yani cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri 3 günlük bildirim süresine dahil değildir.

İş kazası bildirimi konusunda SGK Müdürlükleri sıklıkla bildirim süresini kazanın olduğu günü de dahil ederek hesaplamakta ve ceza işlemi uygulamaktadır. Bu gibi durumlarda 5510 Sayılı SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU’nun 13. Maddesi gerekçe göstererek itiraz edilebilir.

a) (a) bendi ile 5 inci madde kapsamında bulunan sigortalılar bakımından bunları çalıştıran işveren tarafından, o yer yetkili kolluk kuvvetlerine derhal ve Kuruma da en geç kazadan sonraki üç işgünü içinde, iş kazası ve meslek hastalığı bildirgesi ile doğrudan ya da taahhütlü posta ile Kuruma bildirilmesi zorunludur.

İş kazaları, Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda veya doğrudan başvurarak bildirim yapılabilir.

İş Kazası Bildirimi Nereye Yapılır ?

İş kazaları, Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda veya doğrudan müracaat ederek yazılı şekilde bildirim yapılabilir.

Elektronik ortamda yapılan bildirimleri e-devlet sayfasından yapabilirsiniz. Elektronik ortamda yapılan bildirimlerde başka bildirim yapılmasına gerek yoktur.

Elektronik ortamda iş kazası bildirimi linki

Elektronik ortamda iş kazası bildirimi yapmak için E-bildirge şifresi sahibi olmanız gereklidir. Ayrıca elektronik ortamda iş kazası bildirimi sadece 4A kapsamında sigortalı olan çalışanlar için yapılabilir. E-bildirge şifresi yoksa ve diğer sigortalı kişilerin işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na doğrudan başvurarak yapılır.

Yabancı uyruklu çalışanların geçirdiği iş kazalarında ise elektronik ortamda bildirim yapmak mümkün değildir. Bu nedenle SGK müdürlüğüne 3 iş günü içinde başvuru yaparak iş kazası bildirimi yapılmalıdır.

İş Kazası Bildirmeme Cezası

İşverenleriş, iş kazası bildirimlerini 3 iş günü içinde yapmamaları durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği iş kazası bildirmeme cezası uygulanır.  2021 yılı iş kazası bildirmeme cezası her geç bildirim başına asgari olarak 5.115 TL’dir. Ancak işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre uygulanacak idari para cezası tutarı farklılık gösterebilmektedir.

Buna göre 2021 yılı iş kazası geç bildiriminden dolayı uygulanacak idari para cezası tutarları şu şekilde olacaktır;

Çalışan Sayısı
Tehlike Sınıfı10’dan Az10 – 4950 ve Üzeri
Az Tehlikeli5.115 TL5.115 TL7.672 TL
Tehlikeli6.393 TL7.672 TL10.230 TL
Çok Tehlikeli7.672 TL10.230 TL15.345 TL

Ancak iş kazası bildirmeme cezası sadece idari para cezası ile sınırlı değildir. SGK, iş kazası geçiren çalışan için yaptığı sağlık harcamalarını ve bağladığı aylık ödemeleri de işverenlerden tahsil etme yoluna gitmektedir.

Sağlık kuruluşlarının da iş kazalarını SGK’ya bildirme zorunluluğu vardır. Bu nedenle işverenlerin bildirmediği iş kazaları, SGK tarafından hastaneler aracılığı ile öğrenilmekte ve işverenlere idari cezalar yansıtılmaktadır. Bu nedenle her türlü iş kazası için mutlaka bildirim yapılmalıdır.

Hangi İş Kazaları İçin Bildirim Yapılmalıdır ?

İşyerinde veya iş yaparken meydana gelen ve çalışanı fiziken veya ruhsal açıdan zarara uğratan her türlü olumsuz olay iş kazası olarak değerlendirilir. Bu nedenle çalışan kazadan sonra işe devam etsin veya etmesin her türlü olumsuz olay iş kazası olarak bildirilmelidir.

Burkulma, incinme ve hatta kırık gibi bazı sağlık problemleri, olayın olduğu an fark edilmeyip daha sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda çalışan mesai saati dışında hastaneye gidip durumu anlattığında hastaneler iş kazası olarak bildirim yapmaktadır. Bu gibi durumlarda idari para cezası ve sağlık masrafları ile yüz yüze kalmamak için iş kazası bildirimi yapılmalıdır.

Bunun yanında kişisel sağlık problemi olarak değerlendirilebilen kalp krizi, beyin kanaması, ani bayılma veya sinir krizi gibi rahatsızlıklar da iş kazası olarak bildirilmelidir.

İşveren çevresi tarafında bu tür rahatsızlıkların iş ile ilgili olmadığı düşünülüp iş kazası bildirimi yapılmamaktadır ancak bu tür olaylarda SGK iş-iş kazası bağını kurmaktadır. Dolayısıyla işveren için bir sorun teşkil etmemektedir.

İş Kazası Bildirimi Nedeniyle Denetleme Yapılır Mı ?

Çok sayıda iş kazası bildirimi nedeniyle SGK tarafından müfettiş denetimi yapıldığı düşüncesi ile ciddi görülmeyen olayların bildirimi yapılmamaktadır. Ancak SGK’nın böyle bir uygulaması mevcut değildir. Ancak ciddi iş kazası meydana gelen bir işyerinin müfettişler tarafından denetlenmesi son derece doğaldır.

Ancak müfettiş denetimlerinden kaçmak yerine iş kazalarını önleyici tedbirler almak çok daha etkili sonuç verecektir. İş kazaları, hastane bildirimleri veya personel şikayeti sonucu zaman içinde mutlaka ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla iş kazasını bildirmemek, işveren için kazançlı olmayacaktır.

Tavsiye Yazı : Müfettişlerin Denetimlerde İncelediği Konular

İş Kazası Bildirimi Yapmak Yeterli Mi ?

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 14. maddesine göre, işverenlerin iş kazalarının kayıtlarını tutup gerekli önlemler için inceleme yapmaları gereklidir. Bu zorunluluk, iş kazalarını SGK’ya bildirim zorunluluğu ile karıştırılmaktadır.

İş kazalarının kayıtlarını tutup, kazaların gerçekleşme nedenleri, görgü şahitlerinin ifadeleri, olay yeri fotoğrafları ve kazanın tekrar olmaması için alınması gereken önlemlerin belirtildiği bir iş kazası araştırma raporu düzenlenmeli ve saklanmalıdır. Bu sayede işyeri içinde çok sık kaza olan bölümler ve faaliyetler tespit edilip önlemler alınabilir.

Tavsiye Yazı : İş Kazası Kayıtları Nasıl Tutulur ?

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
24 Yorumlar
 1. Yener Keskin diyor

  İş kazası nedeniyle tazminat davası açma süresi, diğer bir deyişle zamanaşımı süresi; iş kazasının meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıldır. 10 yıllık süre içinde dava açabilirsiniz.

 2. Rifat diyor

  2014 yılında iş kazası geçirdim 8 sene oldu şimdi dava açabilir miyim iş kazası geçti hastanede ameliyat felan oldum doku kaybim var elimde parmaklarımda hiç bir yere başvuru yapmadım ifadede vermedim ne yapmam gerekir

 3. Ugur diyor

  07/11/2021 tarihinde fabrika servisi olarak ise basladim 3 vardiye olarak anlastik tam sigorta yapilacakti 25/11/2021 tariginde sigorta girisimi yapmislar 2 günluk kısmi sigorta olarak gözükmekte 18/12/2021 tarihinde gece vardiyesinden dönerken önümde aniden duran araca carpmamak icin fren sıktim abs devreye girdi ayagim vitesin oldugu yere carpti ve hastane ayagimi alciya aldi 4 gün rapor verildi 21/12/2021 tarihinde 7 gündaha raporum uzadi bu işyerine nasil bir dava acabilirim 170 e şikayet ettim kısmi sigortami yapip 2 gün odediklerini ve işveren ne ariyor ne soruyor istedigim yere sikayet edebilirmisim ıspat edemezmisim hicbir sekilde diyor bu konuda nasil bir yol cizerim

 4. Yener Keskin diyor

  İşyerinde kalp krizi geçirmek iş kazası olarak sayılır. Ancak iş kazası olarak sayılması işverenin kusuru olduğu anlamına gelmemelidir. Kalp krizinin işle alakalı olup olmadığı incelendikten sonra, eğer işle ilgili tespit edilirse işverene yaptırım uygulanabilir.

  E-devlet’te iş göremezlik ödemeleri altında bildirimin ne şekilde yapıldığını görebilirsiniz.

 5. Onur diyor

  Is yerinde gece vardiyasinda calisirkene kalp krizi gecirmem sonucu hastaneye kaldirildim ve bypas amaliyati oldum is kazasi yerine gecermi ve is veren bunu sgk ya bildirmemisse nsl ogrenebilirim

 6. Yener Keskin diyor

  Merhaba. İş kazasını 3 iş günü içinde bildirmemenin işyerine cezası olacaktır. Ancak iş kazası bildirimi yükümlülüğü işverene ait olup işveren e-bildirge ekranında anlık olarak iş kazası raporları görülebilmektedir.

 7. Yıldıray diyor

  Merhaba 16.12.2020 tarihinde iş çıkış saatlere yakın bir saatte elimi çalışmakta oldugum rafa çarptım birşey yok diye yönetime bildirmedim akşamında ağrılar yoğunlaştığı için hastaneye gittim iş kazası raporu tutuldu ertesi gün sağlık ocağından 3 günlük sağlık raporu aldım elimin durumunu ve iş yerinde olduğunu çalıştığım şirketime bildirdim elimin fotoğrafını istediler onu attım ben iş kazası raporunun 3, iş günü içinde SGK bildirilmesi gerektiğini bilmiyordum şirkette 22.12.2020 de salı günü bildirim yaptı bu durumun bana veya şirkete cezası olur mu?

 8. Ali diyor

  Selam 4 ay önce iş kazası gecirdim inşaat ta el bilegim kırıldı şikayetci olmadım şuan şikayeti olabilirmiyim yardımcı olacağını söyledi ve olmadı

 9. Yener Keskin diyor

  İş kazası, kaza olduktan sonraki ilk 3 iş günü içinde bildirilmelidir. Cumartesi olan iş kazası için 3. iş günü Çarşamba günü olur. Çarşamba günü bildirim yapmalısınız.

 10. Meryem YAPAR diyor

  04 Temmuz 2020 cumartesi günü iş kazası raporu alan işçinin bildirimi hangi güne kadar yapılabilir? Ben bir işyerinde raporları sisteme giren kişiyim. Bana rapor 07.07.2020 tarihinde saat 15,30’da getirildi. Dolayısıyla giriş yapamadım çünkü yarın işçiyi çağırıp gerekli bilgileri sormam lazım.
  Lütfen bana cevap verir misiniz?

 11. isgnedir.com diyor

  İş kazası, kaza olduktan sonraki ilk 3 iş günü içinde bildirilmelidir. Pazar günü bildirim yapılabilir ancak cezai işlem uygulanır.

 12. Ebru diyor

  Merhaba, salı günü olan iş kazasının bildirimi pazar günü yapılır mı?

 13. isgnedir.com diyor

  Geçmiş olsun. SGK’ya geçmişe dönük şikayet edebilirsiniz.

 14. A. Faruk TUTAN diyor

  merhaba 23.09.2019 tarihinde is kazası geçirdim forklift ayağımın topuk kısmını ezdi isverenim is kazası olduğunu söyleme dedi bende arkamda duracaklar sandım lakin bir ay sonra beni işten çıkardılar ve su an araba kullanırken belli bir müddet sonra tlpugum ayigiriyor sizce ne yapmalıyım bana bir yol gösterin benim mesleğim tır şoförü.?

 15. isgnedir.com diyor

  Emekli çalışanlar iş kazası durumunda geçici iş göremezlik ödeneği alabiliyor. Ancak hastanenin raporu iş kazası olarak girmesi gerekli. Geçmişe dönük başvuru yapabilirsiniz ancak başvuru süresi hakkında net bilgiyi kamu kurumları verebilir.

 16. Neriman Karagöz diyor

  16 mayıs 2014 de OSGB nin anlaştığı firmada işyeri hekimi olarak görev sırasında ayağım kırıldı ve ameliyat oldum.Firmam ve muhasebesi iskazası göstermek istemedi ama biz evrakları muhasebe ve hastaneye teslim ettik. Aydın SGK ya isgörememezlik için başvurduğumda emekli olduğumdan faydalanamayacağımı söylediler. Sonra kendi araştırmalarımdan “emeklilerinde işkazası ve meslek hastalıklarında isgörememezlik ücrtinden faydalandıklarını” öğrendim. 4,5 ay çalışamadım. Kazanılmış hakkım için ne yapmalıyım, olaydan sonra hakkımı arama süresi ne kadardır

 17. Erman diyor

  Merhabalar 31.5.2019 tarihinde sirketimin gondermis oldugu ozel hastanede kaza gecirdim. Meslegim ortopedi ameliyatlarina girip protez yada platin destegi vermek yani cerrahi teknisyen diyebilirsiniz. Isimiz dogal olarak hastenelerde ofiste degil.
  Sag yuzuk parmagimin tirnak seviyesinden kaybettim. Hastanenin sahip oldugu bir makinanin kapanmasi gerekirken benim sirketime ait olan el aletleri yuzunden sikismasi ve benimde mekanizmayi serbest birakmak icin mudahalede bulundugum zaman olay meydana geldi.( normalde cok agir sekilde acilip kapanan bolme mekanizmayi serbest brakinca giyotin gibi asagiya inip parmagimi kopardi.
  Ne yazikki parmagin 1/4 u ampute oldu dikilmedi ve kemiktende biraz torpulendi.
  Is yerim ameliyat masrafim olan 1500tlyi karsiladi ve iyilesene kadar maasimi vereceklerini soylediler.
  Ancak ameliyat olduktan sonra ogrendigim bir durum olarak sigortamin olmadigini ogrendim ve is yerinden is kazasi raporu tutturmamam gerektigi soylendi ( ben tutturdum hastanede kayidim is kazasi diye mevcut).

 18. isgnedir.com diyor

  Merhaba, olay işyerinde gerçekleştiyse hastane doğal olarak iş kazası olarak bildirim yapmıştır. Doğrusu da bu şekildedir. Ancak siz raporu iptal etmek istiyorsanız hastaneye gidip görüşmeniz, olayın işyerinde olmadığını söylemeniz -gerekirse yazılı- gerekir.

 19. Gamze Çelebi diyor

  Merhaba Sadeceiş yerinde ayağım burkulmuştu adli vaka raporu tuttu hastane kasıtlı olarak iş yerinde oldu demek istememiştim. Daha sonrasında iş yerine bildirmedim. Bugün iş yerinin muhasebesi iş yerini aradı benimlede konuştular. İş kazası raporum kayıp. İş yeri iş kazasını bir şekilde geri al diyorlar ve nasıl yapacağımı bilmiyorum. İş kazası olmamış gibi göstermek istiyorum yardımcı olabilir misiniz??

 20. Anonim diyor

  merhaba iyi günler belediye üzerinde çalışıyor gözüküyoruz ama belediyeyle uzaktan yakına alakamız yok anket yaptırıyorlar çalıştımız yer bunun herhangi bi cezası varmıdır acaba

 21. Anonim diyor

  İşveren dediği gibi gelmediğim günlerin pirimimin maaşımın yatırımı yoksa bunlara herhangi bi ceza gelmesin diye mi söylendi acaba

 22. Anonim diyor

  merhaba iyi günler ben iş kazası geçirdim işveren bildirmedi cezası ne olur işten çıkarılırım diye bende bişey diyemedim hastaneye herhangi bi tutanak tutulmadı iş kazası deyil dediler bana rapor alma dendi gelemediğin günler için alırsan ,iş aktine vede maaşını eksik alırsı ndendi ben şimdi denildiği gibi gitmediğim günlerin sigortası maaşı yatarmı yoksa bi bahaneyle işten çıkışımı verilermi acaba ben bunu öğrenmek istiyorum işverene herhangi bi ceza olurmu bende işiten çıkarılırım diye korktum onlar ne sölediyse onu sölemek zorunda kaldım şu an işe gidemiyorum sağlık sorunları dolayısıyla biz dediler haletcez gelmediğin günleri biyandan da çıkışım yapılırmı die endişeleniyorum açıkcası

 23. isgnedir.com diyor

  Merhaba. İş kazasını bildirmeme cezası 2019 yılı için tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre 3800 TL ile 11400 TL arasında değişmektedir.

 24. Hakki diyor

  Ben 2 sene önce is kazasi geçirdim işveren hala bildirmedi cezası ne olur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi