iş güvenliği uzmanlığı

Aşı Nedir?

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. İsgnedir’de yer alan hiçbir içerik, bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Aşı, en basit olarak hastalıklara karşı bağışıklık kazanmak amacıyla hastalık yapma yeteneği azaltılmış veya tamamen ortadan kaldırılmış virüs veya bakterilerden elde edilmiş biyolojik maddelerdir.

Hastalıkların en temel nedenleri veya kaynakları çeşitli virüsler, bakteriler, mantarlar ve protozoalar gibi mikroskobik hayvanlardır. Yani vücudumuza giren bazı zararlı virüs, bakteri veya mantarlar hastalıklara neden olurlar.

Ancak bildiğimiz gibi bağışıklık sistemimiz hastalıklara karşı savaşırken aynı zamanda o hastalığa tekrar yakalanmamak için antikor üretir. Ne var ki tetanoz veya çiçek hastalığı gibi bazı hastalıklar vücudumuzun antikor üretmesine fırsat vermeden ölümcül olabilmektedirler.

İşte aşılar sayesinde bu tür hastalıklara karşı, hastalığı geçirmeden bağışıklık kazanmayı sağlayabiliyoruz.

Aşının Tarihçesi

Aşılar ve aşılama ile ilgili bilinen en eski yazılı kaynaklar M.Ö 500’lü yıllarda Çin’de uygulanan ilkel yöntemlere dayanır. Bu yöntem, çiçek hastalığını hafif geçiren hastaların yaralarındaki kabukların kurutularak toz haline getirilmesi ve bu tozların çeşitli yollarla vücuda verilmesine dayanır.

Modern tıpta aşı uygulamaları ise 1700’lü yılların sonlarında Çiçek aşısı ve 1885 yılında Pasteur’un uyguladığı kuduz aşısı ile başlar.

Daha sonra sadece bir kaç yıl içinde tifo ve kolera hastalıkları için aşılar geliştirilmiştir.

1900’lü yıllarda ise birçok hastalık için aşı geliştirilmiş ve bu hastalıklar neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır.

Aşılar Güvenli Midir?

Günümüzde insanlığın sahip olduğu ilaç teknolojisi ile ilaç ve aşı üretiminde kesin kural ve standartlar bulunur. Bu kurallar çerçevesinde aşıların geliştirilmesi ve onaylanması için belirli süreçlerden başarıyla geçmesi gerekir.

Aşı geliştirme aşamasında ilk süreç geliştirilen aşının deney canlılarında ve insanlarda mikrodoz adı verilen çok küçük miktarlarda uygulanmasıdır. Bu aşamada vücudun aşıya karşı vereceği tepkiler incelenir.

Daha sonraki aşamada az sayıda gönüllü üzerinde kontrollü olarak aşının fayda ve zararları incelenir.

Daha sonraki aşamalarda uygulanan hasta ve gönüllü sayısı arttırılarak aşının güvenilirliği ve yan etkileri test edilir.

En son aşamada ülkelerin yetkili sağlık kurumlarından onayları alarak kullanılmaya başlanır.

Tüm bu aşama veya süreçlerden geçerek yetkili kurumlardan onay almış aşıların güvenli olduğunu söylemek doğrudur.

Ancak her aşının farklı gruplar için bazı yan etkileri olabilir. Bu nedenle aşıların mutlaka belirli bir program doğrultusunda ve doktor kontrolünde uygulanması gereklidir.

Aşılar Hangi Hastalıklara Karşı Etkilidir

Aşılar, geçmişte milyonlarca insanın ölümüne neden olan birçok hastalığa karşı kesin olarak etkili olmaktadır. Örneğin;

  • Difteri
  • Hepatit A
  • Hepatit B
  • Kızamık
  • Kabakulak
  • Çocuk Felci
  • Kızamıkçık
  • Çiçek Hastalığı
  • Su Çiçeği

Bu aşılardan bazıları artık hastalığın tamamen ortadan kalkması nedeniyle uygulanmazken birçok aşı Sağlık Bakanlığı’nın 0-2 yaş arası bebekler için uyguladığı aşı takviminde yer almaktadır.

Düzenli aşılamanın da etkisiyle ülkemizde bebek ve çocuk ölüm hızı son yıllarda binde 12’ye kadar düşmüştür. Kaynak

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi