Hijyen Eğitimi Nedir ?

Hijyen, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği‘ne göre her işin özelliğine göre çalışanların kendi ve halk sağlığını tehlikeye sokmayacak biçimde hizmet vermesini sağlamak amacıyla yapılacak uygulamaların ve alınan temizlik önlemlerinin bütünü olarak tanımlanmıştır. Genel anlamda ise hijyen, sağlıklı bir yaşam için yapılan faaliyetlerin ve alınan önlemlerin tümüdür.

Hijyen Eğitimi Yönetmeliğine göre, özellikle gıda üretimi ve satışı yapılan işyerlerinde, hijyen eğitimi almayan kişilerin çalışması yasaktır.

Hijyen eğitimi kimler için gerekli ?

Hijyen eğitimi, gıda üretimi, servisi ve satışı yapılan yerlerde çalışan ve gıdalar ile doğrudan temas eden kişiler tarafından alınmalıdır.

Bu işyerleri ;

  • Gıda üretimi ve perakende satışı yapılan yerler.
  • İçme veya insani kullanım suyu üretimi yapan yerler. 
  • Doğal mineralli suların üretimini yapan yerler.
  • Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
  • Dövme ve piercing yapılan yerler.
  • Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
  • İnsan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerleri.

olarak düşünülebilir.

Ayrıca satışı yapılmasa bile yemekhane, çay ocağı, mutfak gibi alanlarda çalışanlar da hijyen eğitimi sertifikası almak zorundadır.

hijyen eğitimi nedir

Hijyen eğitimi nereden alınır ?

Hijyen eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretim kurumları tarafından verilebilir. Kurs sonunda katılımcı kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı hijyen eğitimi sertifikası verilir.

Milli eğitim bakanlığı ile işveren arasında gerekli şartlar sağlanıp protokol düzenlenmesi halinde işverenin görevlendirdiği yetkili kişiler tarafından da hijyen eğitimi verilebilir.

Hijyen eğitimi sırasında kişisel hijyen ilkeleri ve uygulamaları, tuvalet temizliği ve kullanımı, el yıkama ve kurulama kuralları, maske, bone ve önlük gibi koruyucu giysi kullanımı, hastalık kaynakları, hastalıklardan korunma ve bulaşma yolları hakkında bilgiler verilir.

Hijyen eğitimi en az 8 saat olmalıdır.

Hijyen eğitimi kaç yıl geçerlidir ?

Hijyen eğitimi, kişiye özel verilen bir eğitim olup yönetmelikte yenilenmesine ve geçerlilik tarihine dair bir ifade yoktur. Yani mevcut yönetmeliğe göre hijyen eğitimi sertifikası ömür boyu geçerlidir.

Tavsiye Yazı:  İşe Girişte Yapılması Gereken Sağlık Muayeneleri

Ancak her ne kadar sertifika geçerliliği ömür boyu olsa da çalışanların hijyen konusunda bilgilerini tazelemek amacıyla işletme içinde eğitimler verilebilir.

Hijyen eğitimi, kişinin bulaşıcı hastalık taşımadığı anlamına gelmez.

Hijyen eğitimi, çalışanların halk sağlığını tehdit edecek bulaşıcı hastalık taşımadığı anlamına gelmez. Bu nedenle gıda işinde çalışanların güncel yönetmeliklerde yer almasa bile periyodik olarak portör muayenesi de olması gereklidir.

E-posta Listesine Abone Olun

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Yener KeskinElifbilkent akademiisgnedirsuzan Azizoğlu Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Elif
Ziyaretçi
Elif

Sertifika kayboldugunda tekrar halk eğitim sen çıkarabiliyor muyuz ben geçen sene almıştım taşınma sebebiyle kayboldu sanırım bulamıyorum yeni bir işe basliyacagim için fotokopisini vermem gerekiyor yardımcı olun lütfen

bilkent akademi
Ziyaretçi

bilkentakademi.com ailesi olarak başarılarınızın devamını dileriz.

suzan Azizoğlu
Ziyaretçi
suzan Azizoğlu

İGS sertifikamız var eğitim verebilirmiyiz