iş güvenliği uzmanlığı

Hijyen Eğitimi Nedir ?

Hijyen, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği‘ne göre her işin özelliğine göre çalışanların kendi ve halk sağlığını tehlikeye sokmayacak biçimde hizmet vermesini sağlamak amacıyla yapılacak uygulamaların ve alınan temizlik önlemlerinin bütünü olarak tanımlanmıştır. Genel anlamda ise hijyen, sağlıklı bir yaşam için yapılan faaliyetlerin ve alınan önlemlerin tümüdür.

Hijyen Eğitimi Yönetmeliğine göre, özellikle gıda üretimi ve satışı yapılan işyerlerinde, hijyen eğitimi almayan kişilerin çalışması yasaktır.

Hijyen eğitimi kimler için gerekli ?

Hijyen eğitimi, gıda üretimi, servisi ve satışı yapılan yerlerde çalışan ve gıdalar ile doğrudan temas eden kişiler tarafından alınmalıdır.

Bu işyerleri ;

 • Gıda üretimi ve perakende satışı yapılan yerler.
 • İçme veya insani kullanım suyu üretimi yapan yerler. 
 • Doğal mineralli suların üretimini yapan yerler.
 • Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
 • Dövme ve piercing yapılan yerler.
 • Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
 • İnsan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerleri.

olarak düşünülebilir.

Ayrıca satışı yapılmasa bile yemekhane, çay ocağı, mutfak gibi alanlarda çalışanlar da hijyen eğitimi sertifikası almak zorundadır.

hijyen eğitimi nedir

Hijyen eğitimi nereden alınır ?

Hijyen eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretim kurumları tarafından verilebilir. Kurs sonunda katılımcı kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı hijyen eğitimi sertifikası verilir.

Milli eğitim bakanlığı ile işveren arasında gerekli şartlar sağlanıp protokol düzenlenmesi halinde işverenin görevlendirdiği yetkili kişiler tarafından da hijyen eğitimi verilebilir.

Hijyen eğitimi sırasında kişisel hijyen ilkeleri ve uygulamaları, tuvalet temizliği ve kullanımı, el yıkama ve kurulama kuralları, maske, bone ve önlük gibi koruyucu giysi kullanımı, hastalık kaynakları, hastalıklardan korunma ve bulaşma yolları hakkında bilgiler verilir.

Hijyen eğitimi en az 8 saat olmalıdır.

Hijyen eğitimi kaç yıl geçerlidir ?

Hijyen eğitimi, kişiye özel verilen bir eğitim olup yönetmelikte yenilenmesine ve geçerlilik tarihine dair bir ifade yoktur. Yani mevcut yönetmeliğe göre hijyen eğitimi sertifikası ömür boyu geçerlidir.

Ancak her ne kadar sertifika geçerliliği ömür boyu olsa da çalışanların hijyen konusunda bilgilerini tazelemek amacıyla işletme içinde eğitimler verilebilir.

Hijyen eğitimi, kişinin bulaşıcı hastalık taşımadığı anlamına gelmez.

Hijyen eğitimi, çalışanların halk sağlığını tehdit edecek bulaşıcı hastalık taşımadığı anlamına gelmez. Bu nedenle gıda işinde çalışanların güncel yönetmeliklerde yer almasa bile periyodik olarak portör muayenesi de olması gereklidir.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
7 Yorumlar
 1. LokmanCert Belge diyor

  Hijyen Belgesi Nasıl Alınır
  Hijyen Eğitimi Fiyatları

 2. LokmanCert Belge diyor

  lokmancert ailesi olarak gerçekden çok güzel bir site olmuş

  Başarılarınızın devamını dileriz.

  Hijyen Belgesi ve Eğitimi için arayınız

 3. Yener Keskin diyor

  Sertifika aldığınız kuruma başvuru yaparak tekrar hijyen eğitimi belgesi çıkartabilirsiniz.

 4. Elif diyor

  Sertifika kayboldugunda tekrar halk eğitim sen çıkarabiliyor muyuz ben geçen sene almıştım taşınma sebebiyle kayboldu sanırım bulamıyorum yeni bir işe basliyacagim için fotokopisini vermem gerekiyor yardımcı olun lütfen

 5. bilkent akademi diyor

  bilkentakademi.com ailesi olarak başarılarınızın devamını dileriz.

 6. isgnedir diyor

  İş güvenliği uzmanı olarak hijyen eğitimi verebilmeniz mümkün değil.

  Hijyen Eğitimi Yönetmeliğinin 6. maddesinde “iş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkanlarıyla da verebilir.” der ancak bunun için il sağlık müdürlükleri ile protokol imzalanması gereklidir. İl sağlık müdürlüğü de genelde işyeri hekimlerinin hijyen eğitimi vermesini onaylar.

 7. suzan Azizoğlu diyor

  İGS sertifikamız var eğitim verebilirmiyiz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi