iş güvenliği uzmanlığı

Akciğer Grafisi Nedir?

Akciğer grafisi, iyonize radyasyon uygulama yöntemiyle göğüs görüntüsü elde etmeye yarayan radyografi yöntemidir. Akciğer grafisi yönteminde iyonize radyasyon olarak x-ışınları kullanılır.

Akciğer grafisi, yaygın olarak göğüs boşluğu ile ilgili durumları tespit etmek amacıyla kullanılır. Radyografi yöntemleri arasında en yaygın olan yöntemlerden biridir.

Akciğer grafisi, görüntüleme yöntemleri arasında güvenli ve hızlı sonuç alınabilecek yöntemlerden birisidir.

Akciğer Grafisi Neden Çekilir?

Akciğer grafisi, göğüs boşluğunda bulunan kemikleri ve akciğerler, kalp ve büyük damarlar gibi tüm vücut bölümlerini incelemek için kullanılır. Dolayısıyla bu bölümlerde oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığın tespit yöntemlerinin başında akciğer grafisi gelir. Bununla beraber akciğer grafisi birçok hastalığın kesin teşhisi için yeterli olmayıp destekleyici yöntemlere baş vurmak gerekebilir.

İşçi sağlığı açısından bakıldığında, çalışma hayatında göğüs bölgesini etkileyen çok sayıda faktör bulunmaktadır. Özellikle akciğer hastalıklarının teşhisi ve önlenmesi için akciğer grafisi önemli rol oynar.

Başta madencilik olmak üzere birçok sektörde çalışanlar doğrudan toza maruz kalmaktadır. Tozun zaman içinde akciğerleri etkileme derecesini belirlemek için düzenli olarak akciğer grafisi çekilmesi gereklidir.

Akciğer Grafisi Zorunlu Mu?

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre çalışanlara işe giriş, iş değişikliği, iş kazası sonrasında ve düzenli olarak sağlık muayenesi yapılması gereklidir. Ancak sağlık muayenesi; fiziki muayene ve çeşitli tetkiklerin bir bütünü olup çok farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir.

Çalışanlara yapılacak sağlık muayenesinin akciğer grafisi içermesi gerekip gerekmediği, işyeri hekimi görüşü ve risk değerlendirme sonuçlarına göre belirlenmelidir. İşyerinde çalışanların göğüs boşluğunu etkileyen veya solunum ile maruz kalınabilecek maddeler bulunması halinde akciğer grafisi işyeri hekimi tarafından gerekli görülebilir.

Ancak akciğer veya solunum sistemini etkileyecek herhangi bir tehlikenin bulunmadığı ofis vb. çalışma alanlarında akciğer grafisi gerekli olmayabilir.

Akciğer Grafisi Nereden Alınır?

Akciğer grafisi, ilgili görüntüleme cihazlarının bulunduğu tüm kurum ve kuruluşlardan alınabilir. Akciğer grafisi alınacak başlıca yerler arasında kamu hastaneleri gelmektedir. Ancak herhangi bir rahatsızlık olmayan durumlarda, düzenli kontrol amaçlı devlet hastanelerinden akciğer grafisi almak mümkün değildir.

Özel sağlık kuruluşları, osgb‘ler veya görüntüleme merkezleri de akciğer grafisi çekebilmektedir. Akciğer grafisi almak için kendinize en yakın kuruluşu tercih edebilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi