TMGD Nedir ? Nasıl Olunur ?

Tehlikeli maddelerin karayolu ile taşınması sırasında birçok riskli durum ortaya çıkmaktadır. Bunların başında çevreyi ve toplumu önemli seviyede etkileyen yangın ve patlama olayları gelir. Tehlikeli maddelerin taşıdığı riskleri ortadan kaldırmak veya azaltmak amacıyla çeşitli kurallar uygulanmaktadır. Bu kurallar doğrultusunda tehlikeli maddelerin taşıma sürecini oluşturmak ve yönetmek için Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı sistemi mevcuttur.

Hangi Firmalar TMGD Hizmeti Almalıdır ?

Tehlikeli madde taşımacılığı yapan ve bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarlarda işlem yapan; taşıyan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan konumunda olan işletmelerin yaptıkları işleri, uluslararası anlaşmalar ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak yapmalarına yardımcı olmak amacıyla Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurma zorunluluğu vardır.

Yani yılda 50 ton veya daha fazla miktarda tehlikeli madde ile taşıma, boşaltma, paketleme gibi işler yapılıyorsa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurma zorunluluğu vardır.

Hangi maddelerin tehlikeli madde olarak tanımlandığı Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması’nda yer alır. Bu anlaşmanın Türkçe metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Tehlikeli madde taşımacılığı yapan firmalar, bu ADR şartlarına uyarak adr belgesi almak zorundadır.

TMGD Nasıl Olunur ?

Benzer Yazılar

Akıllı Yük Taşıma Robotu

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak isteyenlerin üniversitelerin fen veya mühendislik bölümlerinde mezunu olmaları ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurum veya kuruluşlardan en az 64 saatlik tmgd eğitimi alarak sonrasında bakanlığın yapacağı sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi, tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin ulusal mevzuat ile uluslararası anlaşma ve sözleşmeler, tehlikeli maddelerin sınıflandırılmaları, genel ambalajlama, tank ve tank-konteyner kuralları, işaretleme, evraklama ve sevkiyat yöntemlerini içermelidir.

Tmgd sınavı, kapsamı geniş bir sınav olması nedeniyle ADR sözleşmesi açık olarak yapılır. Yani soruların cevaplarının yer aldığı kitap yanınızda olacaktır. Ancak kitap içinden soruları bulmak da büyük zaman alacağından tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimi veren kurumlar bu konuda eğitim vermektedir.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi ücreti, eğitim veren kuruluşa ve eğitim alınan ile göre değişiklik gösterir.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sınavı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlenir ve tmgd sınav tarihleri Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü web sitesinde ilan edilir.

Tmgd sınavı başarı kriteri 100 üzerinden en az 70 puan almaktır. Sınavda başarılı olamayan adayların 3 sınava girme hakkı daha vardır. 3 sınavda da başarılı olamayanların tekrar tmgd kursu görmesi gereklidir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Görevleri

Tmgd, işyerindeki faaliyetler göz önüne alınarak aşağıdaki görevleri yapar:

  • Tehlikeli maddelerin taşınmasında uluslararası anlaşma ve sözleşme ve konu ile ilgili mevzuat hükümlerine uyulduğunu izlemek.
  • Tehlikeli maddelerin ADR/RID/IMGD Kod hükümlerine göre taşınması hususunda işletmeye öneriler sunmak.
  • Taşınacak tehlikeli maddelerin tespiti yapılarak, bu maddeye ilişkin ADR/RID/IMDG Kod’daki zorunluluklar ile uygunluk prosedürlerini belirlemek.
  • Tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanacak taşıma araçları satın alınırken rehberlik etmek.
  • Tehlikeli maddelerin taşınması, yüklenmesi veya boşaltılması sırasında bir kaza veya güvenliği etkileyecek bir olay meydana gelmesi durumunda uygulanacak acil durum prosedürlerini belirlemek, çalışanlara bunlarla ilgili tatbikatların periyodik olarak yapılmasını ve kayıtlarının tutulmasını sağlamak.
  • Kazaların veya ciddi ihlallerin tekrar oluşmasını önleyecek tedbirlerin alınmasını sağlamak.
  • Tehlikeli maddenin sınıfına göre taşıma sırasında taşıtta bulunması gereken doküman ve güvenlik teçhizatlarının taşıma aracında bulundurulmasına yönelik talimatları oluşturmak.
E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi