Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı Yapmak

Bireysel iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak, yani hiç bir OSGB firmasına bağlı olmadan kısmi zamanlı olarak hizmet vermek de iş güvenliği uzmanlarının tercih ettiği çalışma şeklidir.

Bu şekilde çalışmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır.

Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığının Avantajları

Bazı firmalar iş sağlığı ve güvenliği hizmetini çeşitli nedenlerle osgb’den almak istemezler. OSGB’de görevli iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin sık sık değişebilmesi, kendi istedikleri personel ile çalışmamak veya hizmet fiyatlarının yüksek olması firmaları iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimini kendileri istihdam etmeye iter.

Ancak yine bir çok firmanın tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştıracak personel sayısı ve bütçesi olmaması nedeniyle kısmi süreli bireysel eleman çalıştırma yoluna giderler.

Bireysel çalışan iş güvenliği uzmanları bu tür firmalar için uygundur. Arada OSGB firması olmadan firma ve uzman konuşur, şartlarda anlaşırlar. Genelde firmanın osgb’ye ödeyeceği ücretin daha azına ve iş güvenliği uzmanının OSGB’den alacağı maaşın daha üstüne anlaşırlar.

Örnek verecek olursak, OSGB firması iş güvenliği uzmanına 2500 TL maaş verip 10 firmaya atayacak iken, bireysel çalışan iş güvenliği uzmanı 6 firmanın her biriyle 500 TL karşılığı anlaşır ve aylık 3000 TL gelir elde edebilir. bu durum hem firmaların hem de iş güvenliği uzmanlarının çıkarınadır.

Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığının Dezavantajları

Bireysel iş güvenliği uzmanlığı yapan uzmanlar kendi müşterilerini bulmak durumundadırlar. OSGB’de çalıştığınızda müşteri bulma sorumluluğu OSGB’nin ilgili personelinin görevidir ve siz maaşınızı her koşulda alırsınız. Bireysel çalışmalarda ise firma bulamazsanız para kazanamazsınız.

Aynı şekilde bireysel çalışmalarda firmalar kaç gün hizmet veriyorsanız sgk primlerinizi o kadar gün ödeyecektir. OSGB’de ise kaç gün çalıştığınızın önemi yoktur, primleriniz tam olarak ödenir.

Tavsiye Yazı:  İşyeri Tehlike Sınıfları Nelerdir ? Nasıl Belirlenir ?

Nasıl Müşteri Bulunur ?

Bireysel olarak çalışmaya karar verdiğinizde, iyi bildiğiniz bir kaç sektör belirlemeli ve bu konuda ayrıntılı araştırma yapmalısınız. Belli sektörlerde çalışmak sizi bu konuda uzmanlaştırır.

Sektör belirledikten sonra öncelikle yakın çevrenizde veya arkadaşlarınızın çalıştığı sektörel firmalara bir şekilde kendinizi tanıtmanız gerekir. Gidip yüz yüze görüşmek veya hizmetlerinizi içeren bir e-posta atmak faydalı olabilir.

Bunun yanında kişisel bir web sitesi üzerinden de müşteri bulabilme imkanınız vardır. Kişisel web sitesi hazırlama konusunda bilginiz yoksa bu konuda hizmet veren kişiler veya firmalardan destek alabilir veya hazır web sitesi araçlarını kullanarak kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Bir kaç firma ile çalışmaya başladıktan sonra portföyünüz genişleyecek ve benzer sektördeki diğer firmalara ulaşmanız da daha kolay olacaktır.

E-posta Listesine Abone Olun

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, örnek dokümanlar, İSG dünyasından yenilikler ve haberler için e-posta grubuna abone olabilirsiniz !

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Ülkü AktürkEmreÇetinFıratnurettin akgun Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ülkü Aktürk
Ziyaretçi
Ülkü Aktürk

Merhaba
C Sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. 20 aylık iş tecrübem var. İş Güvenliği Yüksek Lisans yapıyorum. Bireysel çalışmak istiyorumİlgilenen firmanın irtibata geçmesinden memnuniyet duyarım. Teşekkür ediyorum şimdiden. .
Tel No: 05332723268

Emre
Ziyaretçi
Emre

C sınıfı isg uzmanıyim isg yuksek lisans yapmaktayım . Bireysel isg uzmanı arayışı olan firmalara konuşup anlaşıp hizmet verebilirim. Şuan tehlikeli sınıfa bakma yetkimde var. İlgilenenler arayabilir . 0553 528 0236

Çetin
Ziyaretçi
Çetin

Merhaba.
B sınıfı isg uzmaniyim yaklaşık 4 yıllık tecrübeye sahibim bireysel çalışmayı düşünüyorum ilgilenen varsa bana ulasabilirler 0507 717 8442 -istanbul

Çetin
Ziyaretçi
Çetin

Merhaba.. B sınıfı isg uzmaniyim yaklaşık 4 yıllık tecrübeye sahibim bireysel çalışmayı düşünüyorum ilgilenen varsa bana ulasabilirler

Fırat
Ziyaretçi
Fırat

Merhabalar;

Bir yıl tam zamanlı olarak, 4 yıl osgb bünyesinde iş tecrübem vardır. Yaşım 32. B sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. uzatılan yasa gereği 2 yıl boyunca tüm tehlike sınıflarında görev alabilmekteyim. Sosyal sorumluluk denetimleri tecrübem vardır. Çevre görevlisiyim. İstenildiği takdirde beraber hizmet verilebilecek işyeri hekimi hazırdır. Bireysel olarak hizmet almak Osgb ile çalışmaktan daha uygundur :). İSTANBUL, 05062764031

nurettin akgun
Ziyaretçi
nurettin akgun

yeni emekli oldum bireysel çalışmak istiyorum bireysel hekim arayan iş güvenliği uzmanları benimle iletişime geçebilir İZMİR 05516990403

Anonim
Ziyaretçi
Anonim

bireysel uzmanlık yapılır.. 05378261354 -2,5 yıl saha deneyimi .. bursa

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Kurumsal firmaların bile bu kadar rekabet içinde olduğu bir sektörde bireysel iş güvenliği uzmanlarının 3 4 yıl içinde ne durumda olacaklarını merak ediyorum doğrusu.

Emrah Akkaya
Ziyaretçi

Slm , ben B sınıfı iş güvenliği uzmanıyım , bildiğiniz üzere çalışan sayısı gözetilmeksizin bütün tehlike sınıfı işletmelerde 1 temmuzdan itibaren iş güvenliği hizmeti yasal zorunluluk olacaktır , işveren veya işveren vekili iş güvenliği eğitimi alarak iş güvenliği hizmetini sürdürebilecektir. Bütün işletmeler için gerekli risk değerlendirmesi ve diğer evrakların hazırlanmasını yürütebilirim. 3 yıllık tecrübem var. Bana geri dönüş yaparsanız sevinirim. Cep Tel : 0536 492 71 87 E-mail : [email protected] Web Sitem : http://isguzmanivetmgd.tr.gg/