msds
osgb
etiketleme kilitleme

Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı Yapmak

Bireysel iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak, yani hiç bir OSGB firmasına bağlı olmadan kısmi zamanlı olarak hizmet vermek de iş güvenliği uzmanlarının tercih ettiği çalışma şeklidir.

Bu şekilde çalışmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır.

Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığının Avantajları

Bazı firmalar iş sağlığı ve güvenliği hizmetini çeşitli nedenlerle osgb’den almak istemezler. OSGB’de görevli iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin sık sık değişebilmesi, kendi istedikleri personel ile çalışmamak veya hizmet fiyatlarının yüksek olması firmaları iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimini kendileri istihdam etmeye iter.

Ancak yine bir çok firmanın tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştıracak personel sayısı ve bütçesi olmaması nedeniyle kısmi süreli bireysel eleman çalıştırma yoluna giderler.

Bireysel çalışan iş güvenliği uzmanları bu tür firmalar için uygundur. Arada OSGB firması olmadan firma ve uzman konuşur, şartlarda anlaşırlar. Genelde firmanın osgb’ye ödeyeceği ücretin daha azına ve iş güvenliği uzmanının OSGB’den alacağı maaşın daha üstüne anlaşırlar.

Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı Yapmanın Dezavantajları

Kendi adına çalışan birçok meslekte olduğu gibi bu işte de iş güvenliği uzmanlarının yaşadığı zorluklar vardır. Bunların başında bireysel iş güvenliği uzmanlığı yapanların hizmet almak isteyen firmalara ulaşmasıdır. Bireysel iş güvenliği uzmanlarının, kendi müşteri portföylerini oluşturmaları gerekir. Bu durum, zaman ve çaba gerektirebilir.

Bireysel iş güvenliği uzmanları, kendi müşterilerine hizmet verdikleri için, mali riskler de taşırlar. Örneğin, işveren ile anlaştıkları hizmet bedelini tahsil edemeyebilirler.

Bireysel iş güvenliği uzmanları, OSGB’lere bağlı olarak çalışan iş güvenliği uzmanlarına göre daha az sosyal güvenceden yararlanırlar. Bireysel çalışmalarda firmalar sgk primlerinizi iş güvenliği uzmanı çalışma süreleri kadar bildirecektir. OSGB’de ise osgb tarafından tam zamanlı çalışan olarak primleriniz tam olarak ödenir.

Ayrıca bireysel iş güvenliği uzmanları, işyerinde meydana gelebilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarında, kriz yönetimi konusunda bilgi ve beceri sahibi olmaları gerekir.

Nasıl Müşteri Bulunur ?

Bireysel olarak çalışmaya karar verdiğinizde, iyi bildiğiniz bir kaç sektör belirlemeli ve bu konuda ayrıntılı araştırma yapmalısınız. Belli sektörlerde çalışmak sizi bu konuda uzmanlaştırır.

Sektör belirledikten sonra öncelikle yakın çevrenizde veya arkadaşlarınızın çalıştığı sektörel firmalara bir şekilde kendinizi tanıtmanız gerekir. Gidip yüz yüze görüşmek veya hizmetlerinizi içeren bir e-posta atmak faydalı olabilir.

Bunun yanında kişisel bir web sitesi üzerinden de müşteri bulabilme imkanınız vardır. Kişisel web sitesi hazırlama konusunda bilginiz yoksa bu konuda hizmet veren kişiler veya firmalardan destek alabilir veya hazır web sitesi araçlarını kullanarak kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Bir kaç firma ile çalışmaya başladıktan sonra portföyünüz genişleyecek ve benzer sektördeki diğer firmalara ulaşmanız da daha kolay olacaktır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.