msds
osgb
etiketleme kilitleme

Çocuklar İçin Araç Güvenliği

Çocuklar ve bebekler, trafikte ve araçlarda kaza olmasa bile birçok tehlikeye maruz kalırlar. Çocukların bu tehlikelerden kendi başlarına korunma şansları olmadığı çok açık. Dolayısıyla araçlarda çocuklar için bazı özel güvenlik önlemleri alınması şarttır.

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 500 çocuk olay yerinde hayatını kaybediyor (kaynak). Trafik kazalarında yaralanan ve kaza olmadığı halde araç içinde yaralanan çocuklar bu sayıya dahil değildir. Onları da dahil ettiğimizde her yıl binlerce çocuk ve bebeğin, araçlar nedeniyle zarar gördüğünü söyleyebiliriz.

Bu yazıda sizler için araçlarınızda çocuklarınız için alabileceğiniz güvenlik önlemlerini listeledik.

Oto Koltuğu

Oto koltuğu, aracınızdaki sabit koltuklara ek olarak takılan ve çocuklara özel tasarlanmış koltuklardır. Oto koltukları çocuğun boyuna, kilosuna, yaşına ve kullanılan arabaya uygun olarak seçilmelidir.

Oto koltuklarında en önemli güvenlik önlemleri, oto bağlantıları ve kaza anında koltuğun göstereceği koruma seviyesidir. Alacağınız oto koltuklarının güvenlik derecesi ölçen ADAC testine girmiş ve yüksek puan almış olması çok önemlidir.

Ayrıca oto koltuklarının araca bağlantı olarak ISOFIX özelliği taşıması çok önemlidir. Isofix, bebek koltuğunun aracın gövdesine metal bağlantılarla bağlanmasını sağlayan sistemdir. Aracınızda isofix özelliği varsa Adac testini geçen isofix bebek koltukları tercih etmelisiniz.

İsofix Bağlantısı

Birçok oto koltuğu 9 kilodan ağır ve 1 yaşından büyük bebekler için tasarlanmıştır. Birçok ülkede 9 kilodan hafif veya 1 yaşından küçük bebeklerin öne bakarak oturması yasaklanmıştır. Bunun nedeni omurga gelişimlerini henüz tamamlamamış olmalarıdır. Bu nedenle 1 yaşından küçük bebeklerin geriye bakarak yarı yatar pozisyonda taşınmaları gereklidir.

Koltuk Kemerleri

Trafikte geçireceğiniz süre ne kadar kısa olursa olsun çocuklar ve bebekler mutlaka her seferinde emniyet kemeri ile bağlanmalıdır. Oto koltuklarının kemerleri tam çocuğun omuz hizasından geçecek şekilde ayarlanmalıdır.

Kemerin çocuk tarafından açılamaması çok önemlidir. Kemer bağlantı noktaları birçok çocuk için ilgi çekici bölümlerdir ve mutlaka oynamak isteyeceklerdir. Bu sırada kemerin açılması çocuğunuzu tehlikeye atabilir.

Ön Koltuk

12 yaşından küçük çocukların oto koltuğu olmadan ön koltukta oturması çok tehlikelidir. Küçük çocukların ön koltukta oturması; hava yastığı ile boğulma, camdan fırlama gibi riskleri de beraberinde getirir.

Tek Başına Bırakmamak

Çok kısa işlemler için bile olsa çocuklar arabada tek başına bırakılmamalıdır. Özelikle yaz aylarında araba içindeki sıcaklığın artması, sıcak çarpması ve sıvı kaybı gibi durumlara neden olur. Çocuklar için bu durumlar ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Kapı ve Pencere Kilitleri

Çocuklar kapı ve pencere kolları gibi yerlere de oyun gözü ile bakarlar ve dokunmak isterler. Kapıların ve pencerelerin çocuk tarafından açılıp kapatılması çok büyük risk oluşturan hareketlerdir.

Birçok otomobilde bulunan çocuk kilitleri sayesinde kapı ve pencerelerin çocuklar tarafından açılması önlenebilir. Aracınızda bu özellik olup olmadığını kontrol etmeli, varsa kullanmalısınız.

Kapı kilidi olmayan araçlar için kilit önerisi.

Güneşlikler

Yaz aylarında yapılan uzun seyahatlerde arabanın içi klima sayesinde serinlese bile doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz kalır. Doğrudan güneş ışığı çocuklarda başta cilt rahatsızlıklarına ve sıcak çarpmasına neden olabilir.

Bu nedenle çocuğun bulunduğu taraftaki camlarda güneşlik olmasına özen gösterilmelidir.

Oyuncak ve Küçük Cisimler

Çocuklar yolculuk sırasında küçük cisimleri ağızlarına alabilirler ve aracın titreşimleri nedeniyle bu cisimler boğazlarına kaçabilir. Bunun sonucunda boğulma riski ile karşı karşıya kalırlar.

Ayrıca ellerine alabildikleri cisimleri fırlatarak sürücünün dikkatinin dağılmasına ve trafik kazası yapmasına neden olabilirler. Çocuklara fırlatabilecekleri cisimler verilmemelidir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.