ISO 45001 – Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Standardı

Dünya’da her gün yaklaşık 6300 kişi iş kazaları nedeniyle ölmektedir. Bu da yılda yaklaşık 2 milyon 300 bin kişinin iş kazaları veya işletmelerin neden olduğu felaketler nedeniyle ölmesi anlamına gelir. Her yıl savaşlarda ölen insan sayısı ise çok daha azdır. İşte bu kabul edilemez ölüm rakamları ile mücadele etmek için ISO 45001 yeni uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi standardı tasarlandı. ISO 45001, içinde Avustralya, Çin, Uganda, ABD gibi ülkeleri temsilcilerinin de bulunduğu 40’tan fazla ülkenin katılımıyla oluşturulan bir komite tarafından hazırlandı.

Kimilerine göre bu değişimin zamanı çok önce gelmişti. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardı, yapısal olarak Annex SL yapısına uygundu. Ancak OHSAS 18001 bu yapıda değildi. Yeni standart ile beraber ilk defa bu üç standart birbiri ile entegre olabilir hale geldi.

ISO 45001’deki yenilikler neler ?

Yeni standart, eski hali olan OHSAS 18001’e göre insan sağlığına çok daha fazla önem veriyor. En önemli kriterlerden biri, 4.1 Organizasyon maddesi ile işletmelerin kendi iç değerlendirmelerini ispatlama ve ürünlerinin daha geniş çevreleri nasıl etkilediğinin farkında olma zorunluluğu.

Diğer bir önemli özellik ise Liderlik ve Taahhüt bölümü ile ilgili. Liderlik ve taahhütlerin, iş sağlığı ve güvenliğini kökten en tepeye kadar etkilediği artık kabul görmüş bir yaklaşım ve profesyonel bir yönetimin, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yönlendirme ve desteğini onaylaması gereklidir.

Esasında, iş sağlığı ve güvenliği işin bir parçası olmalıdır, sadece bir vida değil.

Görünüşe göre OHSAS 18001 sistemine sahip olan işletmelerin, temelde mevcut olan benzerliklerden dolayı yeni standart koşullarına uyum sağlamakta zorluk çekmeyeceği düşünülüyor. Ancak iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin genellikle ikna ve uyuma dayalı olduğu ülkelerde geçişin daha sancılı olabileceği de düşünülüyor.

Tavsiye Yazı:  Kaçak Akım Rölesinin İş Güvenliği Açısından Önemi

Yeni standardın uygulanması aşamasında bir dizi gerçek ve önemli zorluk da bulunuyor. İlk olarak ISO 45001’in dili, bir çok yasal doküman gibi anlaması ve yorumlaması zor olabilecek ağır bir uslüpta yazılmış. Bir diğer zorluk ise, standardın isminin formalite gibi görünmesine rağmen bir çok detaylı planlama içeriyor olması.

ISO 45001 ne zaman yayınlanacak ?

ISO 45001 standardının yayınlanma tarihi olarak Ekim 2016 düşünülüyor ve çıkışı ile birlikte mevcut OHSAS 18001’in yerini alması bekleniyor.

ISO 45001’in ne kadar başarılı ve etkili olacağını önceden kestirebilmek çok güç ancak diğer standartlar ile olan genel yaklaşım umutları güçlendiriyor. Yaklaşık en az 1 milyon işletmenin ISO 9001 standardına sahip olduğu tahmin ediliyor ve bu sayıya yakın işletmenin ISO 45001 standardını satın alması bile olumlu bir adım olarak görülebilir.

Kaynak: http://www.hse-eu.com/iso-45001-whats-it-all-about/

Kimler Neler Demiş?

Bir Yorum Yazın

  Subscribe  
Bildir