msds
osgb
etiketleme

Klimaların Neden Olduğu Hastalıklar

Sağlıklı Yaşam

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. İsgnedir’de yer alan hiçbir içerik, bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Klimalar günümüzde hem ısıtma hem de soğutma amacıyla kullanılan cihazlardır ve artık yaşantımızın birer parçası olmuşlardır. Dolayısıyla bulunduğumuz neredeyse her ortamda bir klima ile karşılaşmamız çok olasıdır. Klimaların, iklimlendirmeyi sağlamaları nedeniyle ergonomi üzerinde çok önemli faydaları vardır. Ancak klima kullanımında ve bakımındaki uygun olmayan durumlar, çeşitli klima hastalıklarına neden olabilir.

Başta gribal enfeksiyonlar, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları ile kas ağrıları, kas tutulması gibi hastalıklar klimalar nedeniyle ortaya çıkabilir. Özellikle çocuklar, yaşlılar, üst ve alt solunum yolu ile ilgili kronik sinüzit ve bronşiti olanlar klima kullanımında tehlike altındadır.

Klimalar, hatalı konumlandırma, uygun olmayan sıcaklık ayarı veya bakım eksikliği nedeniyle bakteri üretmeleri sonucunda hastalıklara neden olabilirler. Bu yazıda klimaların neden olduğu hastalıklar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Lejyoner Hastalığı

Halk arasında klima hastalığı olarak da bilinene Lejyoner hastalığı, başta akciğerler olmak üzere gırtlak ve soluk borusu gibi alt solunum yolu organlarında enfeksiyona neden olarak vücudun diğer tüm organlarına yayılan bir bir hastalıktır. Lejyoner hastalığı, tedavi edilmemesi halinde yüksek oranda ölümle sonuçlanır.

Lejyoner hastalığına neden olan Legionella bakterileri, duygun su ve havalandırma sistemlerinde üreyebilen bakterilerdir ve bazı türleri insanlar için zararlıdır. Klimalar ise filtreleri aracılığıyla bu bakterilere üreme ortamı oluşturur. Üreyen bakteriler klimalar nedeniyle ortam havasına yayılmakta ve solunum yoluyla insanlara geçmektedir.

Klimaların neden olduğu bu hastalığı önlemek için klima bakımlarının düzenli yapılması çok önemlidir.

Kas Tutulmaları

Klimalar, sıcak veya soğuk havayı üfleyerek odaya yaydıkları için kas ağrılarına veya kas tutulmalarına neden olabilirler. Klimaya çok yakın durmak ve doğrudan üflemeye maruz kalmak, özellikle terliyken kas tutulmalarına neden olabilir. Klimayı, sıcak havalarda soğutma yaparken yukarı üfleyecek şekilde ayarlayarak bu tür rahatsızlıkların önüne geçmek mümkündür.

Klimalı odada uyumak hasta eder mi?

İdeal uyku sıcaklığı çeşitli kaynaklara göre değişse de 18-20 derece arasındadır. Dolayısıyla klimaların uyduğunuz odayı bu sıcaklıkta sabit tutması kaliteli bir uyku sağlayabilir. Ancak tüm uyku süresi boyunca klimanın üflediği serin havaya doğrudan maruz kalmak kas tutulması veya gribal enfeksiyonlara neden olabilir.

Enfeksiyonlar

Grip ve soğuk algınlığı gibi çeşitli virüslerin neden olduğu ve solunum yoluyla yayılan hastalıklar, klimalar nedeniyle bulaşan diğer hastalıklardır. Özellikle mevsim geçişlerinde ve ani ısı değişimlerinde yoğun olarak ortaya çıkan bu hastalıklar, hava yoluyla diğer kişilere bulaşır.

Klimalar, bu hastalıkların doğrudan nedeni olmasa da havadaki virüslerin yayılmasına yardım ederek hızlıca bulaşmasına neden olur.

Klimaların Zararlı Etkilerini Azaltmak İçin Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Klimaların neden olduğu hastalıkları önlemek için düzenli olarak klima bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Klimalarda bakteri filtresi kullanılması son derece faydalıdır.

Klimalar, odada bulunan kişilerin doğrudan üzerine değil farklı bir alana üfleyecek şekilde yerleştirilmelidir. Ayrıca ortam sıcaklığının 20-21 derece arasında olması sağlanmalıdır.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.