iş güvenliği uzmanlığı

Risk Değerlendirme Yaptırmama Cezası

Risk değerlendirme yaptırmak, iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında tüm işverenlerin yükümlülükleri arasındadır. Yani hangi tehlike sınıfı olursa olsun her işyeri için risk değerlendirme yapılması zorunludur. Bu durum 6331 sayılı İSG kanunu madde 4 ile belirlenmiştir.

İşverenin genel yükümlülüğü
MADDE 4 – (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;
c) Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

İşverenler, risk değerlendirmesi yaptırmamaları durumunda risk değerlendirme yaptırmama cezası ve risk analizi yapılmadığı için meydana gelebilecek iş kazaları nedeniyle para cezası ödeyebilirler.

Risk Değerlendirme İdari Para Cezası

İş sağlığı ve güvenliği kanununda yer alan tüm yükümlülükler gibi risk değerlendirme yaptırmamanın cezası da idari para cezası olarak uygulanır.

Risk değerlendirme yapmama veya yaptırmama cezası 2018 yılı miktarları işyeri tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre değişmektedir. Aşağıdaki tablodan tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre ceza tutarlarını görebilirsiniz.

 10’dan az çalışan10-49 çalışan50 ve daha fazla çalışanTehlike Sınıfı
Risk değerlendirmesi yapmamak veya yaptırmamak.5.472 TL5.742 TL8.613 TLAz Tehlikeli
Risk değerlendirmesi yapmamak veya yaptırmamak.7.177 TL 8.613 TL 11.484 TLTehlikeli
Risk değerlendirmesi yapmamak veya yaptırmamak. 8.613 TL11.484 TL17.226 TLÇok Tehlikeli

Görüldüğü gibi az tehlikeli sınıfta yer alan ve 9 çalışanı olan bir işyerinin risk analizi yaptırmama cezası 2019 yılı için 5.472 TL olarak belirlenmiştir. Bu idari para cezaları, risk değerlendirme yapılmadığının tespit edildiği her denetimde uygulanır.

Tavsiye Yazı : Müfettişlerin Denetimlerde Kontrol Ettiği Konular

İdari para cezaları Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce uygulanır. Ödemeler aksi belirtilmediği sürece PTT aracığı ile ödenebilir. İdari para cezası tebligatlarında ödeme tutarı ve ödeme yapılacak yer belirtilmektedir.

İdari Para Cezasına İtiraz Edilebilir Mi ?

6331 sayılı İSG Kanunu’na dayanılarak uygulanan risk değerlendirme yaptırmama idari para cezaları kararına karşı, kararın tebliğ edilmesinden itibaren en geç 15 gün içinde, sulh ceza mahkemesine başvuru yaparak itiraz edilebilir.

Uygulanan idari para cezalarının tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde ödenmesi gereklidir. Ayrıca 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda dörtte bir oranında bir indirim yapılmakta ve işverenin bu karara karşı kanun yoluna başvurma hakkı saklı kalmaktadır. İdari para cezalarının, ilk taksitinin peşin ödenmesi koşuluyla, bir yıl içinde ve dört eşit taksit halinde ödenmesine de karar verilebilmektedir.

Risk Değerlendirme Yapmama Dolaylı Cezalar

Risk değerlendirme yapmak, işyerindeki risklerin tespit edilmesi ve önlem alınarak ortadan kaldırılması için çok önemlidir. Doğru yöntem seçilerek yapılan risk analizi sonucunda daha önce fark edilmeyen birçok risk ortadan kaldırılır.

Risk değerlendirme yapılmayan işyerleri ise kimsenin farkında olmadığı veya etkilerini hesaplayamadığı çok sayıda riskle karşı karşıyadır. Bu riskler sonucunda oluşabilecek iş kazalarının hem idari para cezası hem de maddi – manevi tazminat cezaları olacaktır.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi