iş güvenliği uzmanlığıiso 9001

Risk İzleme Nasıl Yapılır ?

Risk izleme çalışmaları, yapılan risk analizi faaliyetlerinin etkin olması ve sonuca ulaşması için son derece önemlidir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında, risklerin tespiti kadar alınacak önlemlerin belirlenmesine ve önlemlerin alınıp alınmadığına da önem vermek gereklidir.

Risk değerlendirmesi için kullanabileceğiniz bir çok yöntem vardır. Risk izleme yöntemi ise kullandığınız risk analizi yöntemi ile uygun olacak şekilde belirlenen tarihte riskleri tekrar değerlendirmek ve kayıt altına almaktır.

Tavsiye Yazı : Risk Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ?

Risk izleme yaparken dikkat edilmesi gerekenler ;

Termin Tarihi

Risk değerlendirmesinin en önemli noktalarından biri belirlenen tehlike ve risklerin ortadan kaldırılması için uygun süreyi belirlemektir. Bazı risklerin derhal ortadan kaldırılmaları gerekirken bazı risklerin iş planına alınıp daha geniş bir zaman içerisinde giderilmesi uygun olabilir. Termin tarihi, riskin derecesi ve işyeri koşulları dikkate alınarak riskin ortadan kaldırılması planlanan son tarihi ifade eder.

Risk izleme çalışması da her risk için belirlenen termin tarihinde yapılmalıdır.

Alınan Önlemler

Riskleri izlemenin asıl amacı, önlemlerin alınıp alınmadığını ve alınan önlemlerin yeterli olup olmadığını takip etmektir. Bu nedenle risk izleme çalışmasında alınan önlemler mutlaka detaylı olarak belirtilmeli, fotoğraf eklenmelidir.

Riskin ilk hali ve önlem alındıktan sonraki halinin fotoğraflı olarak yer aldığı bir risk izleme formu son derece etkin ve faydalı olmaktadır.

Yeni Risk Değeri

Risk değerlendirme çalışmasının amacı, risklerin rakamsal olarak kullandığımız yöntem için geçerli olan kabul edilebilir risk seviyesine indirmektir. Riskleri tespit ederken yapılan rakamsal değerlendirme, bazı önlemler alındıktan sonra da yapılmalı ve yeni risk değeri hesaplanmalıdır. Yeni risk değeri hesaplanırken aynı yöntemi kullanmaya dikkat etmek gereklidir.

Risk değerinin yeniden hesaplanması sonucunda, risk değeri kabul edilebilir değerler üzerinde çıkarsa risk ile ilgili çalışmalara devam edilmelidir.

İzlenen Risk Numarası

Risk izleme formlarında her risk için bir sıra numarası verilir. Risk izleme çalışması, her risk için farklı dönemlerde yapıldığı için kağıt üzerinde hangi risk izleme formunun risk değerlendirme raporunda hangi riske karşılık geldiği mutlaka belirtilmelidir.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi