iş güvenliği uzmanlığıiso 9001

Bel Ağrısı Nedenleri, Önleme Yöntemleri ve Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı, hem günlük hayatta hem de iş hayatında en yaygın görülen sağlık sorunlarının başında gelir. Araştırmalara göre yetişkinlerin en az %80’i hayatları boyunca en az 1 defa bel ağrısı rahatsızlığı yaşıyor.

Bel ağrısı, günlük yaşamı kısıtlama ve çalışmayı engellemesi açısından diğer tüm rahatsızlıklara göre çok daha yaygın görülür. Aynı zamanda bel ağrısı, çalışanların en fazla iş göremezlik raporu aldığı hastalıktır.

Bel ağrısı, çocuk yaşlardan itibaren her yaşta insanı etkilemektedir.

Bel ağrısı, bu kadar yaygın olmasına rağmen bel ağrısı yaşayan kişilerin büyük çoğunluğu kısa sürede iyileşmektedir. Ancak bel ağrısı tekrarlayan bir hastalıktır. Ayrıca bel ağrısı düşük oranlarda kalıcı sakatlık haline de gelebilir.

Dünya çapında bel ağrısı nedeniyle meydana gelen kalıcı veya geçici sakatlık hallerinin 1990’dan 2019 yılına kadar yaklaşık %50 arttığı tahmin edilmektedir.

Belin Yapısı

Bel yapısı kemikler, eklemler, bağlar ve kaslardan oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Bağların esnemesi, kasların zorlanması, eklemlerin zarar görmesi gibi durumlar bel ağrılarına yol açabilir.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı, yaygın olarak bel yapısını oluşturan bileşenlerin zorlanması veya hasar görmesi sonucunda meydana gelir.

Yaygın burkulma ve zorlanma nedenleri şunlardır:

 • Ağır bir nesneyi kaldırmak veya hatalı kaldırma yöntemi kullanmak,
 • Düşme, çarpma gibi fiziksel darbeler
 • Ani hareketler
 • Hatalı duruş ve hatalı oturma
 • Spor yaralanmaları

Bel ağrısının nedenleri çoğunlukla mekanik etkilerdir. Mekanik ifadesi omurganın anatomik yapısında görülen anormallikler, bel çukurluğunun normalden fazla olması, disk fıtıkları, travma, zayıf kaslara bağlı bel ağrıları gibi nedenleri ifade eder.

İnsanlar yaşlandıkça eklemlerde, disklerde ve kemiklerde meydana gelen normal aşınma ve yıpranma ile servikal spondiloz olarak ifade edilen omurganın genel olarak hasar görmesi sonucu bel ağrısı meydana gelir.

Bel ağrısının mekanik nedenlerinden bazıları şunlardır;

Burkulma ve Gerilme

Çoğu akut sırt ağrısının nedeni burkulma ve aşırı gerilmedir. Burkulma, tendon ve kaslardaki bağların fazla gerilmesi veya yırtılmasından kaynaklanır.

İntervertebral Disk Dejenerasyonu

Bel ağrısının en yaygın mekanik nedenlerinden biridir ve genellikle insanlarda doğal yaşlanma sürecinin sonucu olarak meydana gelir. Sağlıklı bir sırtta, intervertebral diskler vücudun dik ve dengede durmasını sağlar. Diskler bozuldukça, dengeleme ve dik durma yetenekleri azalır.

Fıtıklaşmış Disk

Disklerde oluşan fıtıklaşma sinir köklerine temas ederek ciddi ağrıya neden olabilir. Bel ile ilgili fıtık duruş bozuklukları veya yük taşıma gibi nedenlerle meydana gelebilir.

Radikülopati

Radikülopati, bir spinal sinir kökünün sıkışması, iltihaplanması veya yaralanmasından kaynaklanan bir durumdur. Sinir kökü üzerindeki basınç, ağrı, uyuşukluk veya vücudun o sinir tarafından sunulan diğer bölgelere yayılan veya yayılan karıncalanma hissi verir.

Siyatik

Siyatik, kalçalardan geçen ve bacağın arkasından uzanan büyük sinirin sıkışmasından kaynaklanan bir radikülopati şeklidir. Bu sıkıştırma, kalça benzeri ve bir bacağın altındaki ağrı ile birlikte bazen ayağa ulaşan şok benzeri veya yanıcı bel ağrısına neden olur.

En uç vakalarda, sinir, disk ve bitişik kemik arasına sıkıştırıldığında, semptomlar, sadece sinir sinyaline bağlı değil, bacaklarda sadece ağrı değil, aynı zamanda uyuşukluk ve kas zayıflığı da içerebilir. Bu duruma siyatik sinire veya köklerine basan bir tümör veya kist de neden olabilir.

Darbeye Bağlı Sakatlanmalar

Spor kazaları, araç kazaları veya düşmek gibi travmatik yaralanmalar, tendonları, bağları veya kasları zedeleyerek bel ağrısına neden olabilir.

Travmatik yaralanma, omurganın aşırı sıkışmasına da neden olabilir; bu da omurilik diskin yırtılmasına ya da fıtıklaşmasına neden olarak omurilikten kaynaklanan sinirlerin herhangi birine baskı uygulayabilir. Omurilik sinirleri sıkışıp tahriş olduğunda bel ağrısı ve siyatik oluşabilir.

Şekil Bozuklukları

Şekil bozuklukları, genellikle orta yaşına kadar ağrıya neden olmayan, skolyoz veya boyun düzleşmesi gibi rahatsızlıklardır.

Spor yaralanmaları veya kazalar da bel ağrısına neden olabilirken, bazen en basit hareketler – örneğin yerden bir kalem almak – acı verici sonuçlar doğurabilir. Ek olarak, hatalı duruş, obezite ve psikolojik stres sırt ağrısına neden olabilir.

Sırt ağrısı ayrıca böbrek taşları, böbrek enfeksiyonları, kan pıhtıları veya kemik kaybı gibi iç organların hastalığından da kaynaklanabilir.

Bel Ağrısı Önleme Yolları

Bel ağrısını önlemek çoğunlukla bel ağrısı tedavisinden daha kolaydır. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak bel ağrılarını önleyebilirsiniz.

 • Sağlıklı beslenme ve aşırı kilodan kaçınma.
 • Hareket etmek.
 • Uzun süre hareketsiz kalmaktan ve yatmaktan kaçınmak.
 • Fiziksel aktivitelerden önce ısınmak ve kasları gerdirmek..
 • Doğru duruş şekillerine dikkat etmek.
 • Rahat, alçak topuklu ayakkabı giymek.
 • Orta sertlikte yatakta uyumak.
 • Bir cismi kaldırırken dizleri bükerek kaldırmak ve belden dönme hareketi yapmamak.
 • Sigarayı bırakmak. Sigara içmek kan akışını bozar ve böylece omurga dokularına oksijen ve besin yoksunluğu sağlar.
 • Çalışma koşullarını daha ergonomik hale getirmek.

Görüldüğü gibi çoğunlukla günlük yaşamdaki alışkanlıklarımızı gözden geçirerek bel ağrısını önlemek mümkündür. Aynı şekilde mevcut bel ağrısı problemlerini de günlük ve iş yaşamındaki ergonomi şartlarını gözden geçirerek tedavi edebilirsiniz.

Bel ağrısı, özellikle ofis çalışanları için çok önemli bir sağlık sorunudur. Ofiste bel ağrısını önlemek için öncelikle ergonomik ofis koltuğu kullanmak çok önemlidir.

Tavsiye Yazı: Ofis Koltuğu Nasıl Olmalı

Ofis koltuğu ne kadar ergonomik olursa olsun oturma pozisyonu da büyük önem taşır. Bu nedenle duruş ve oturma pozisyonları da öğrenilmelidir.

Tavsiye Yazı: Doğru Duruş Şekilleri

Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Akut yani kronik olmayan ve sürekli tekrarlamayan bel ağrısı durumlarında tedavi yöntemi olarak kasları gevşetme ve esnetme yöntemleri uygulanır. Bunların başında fizik tedavi yöntemleri, masaj ve kas gevşetici ilaçlar gelmektedir.

Ayrıca bel ağrısının ilk aşamalarında sıcak ve soğuk uygulama da kasları gevşetmek ve ağrıyı azaltmak için etkili bir yöntemdir.

Kalıcı bel ağrıları ise uzun süreli fizik tedavi yöntemleri veya cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir.

Bir çok bel ağrısı durumu bir kaç günlük dinlenme sonrasında geçecektir.

Ancak en etkili bel ağrısı tedavisi şüphesiz ki bel ağrısını önlemek olarak kabul edilir.

Bel Ağrısı Risk Faktörleri

Mekanik olarak bel ağrısına neden olabilecek bir aktiviteniz olmasa bile bazı faktörler bel ağrısını oluşturabilir. Bunlar;

 • Yaş
 • Ağır Fitness
 • Hamilelik
 • Kilo Alma
 • Genetik Faktörler
 • Ruh Sağlığı

Bel ağrısı 30 ile 50 yaşları arasında sık olarak görülür ve ilerleyen yaşlardaa daha yaygın hale gelir. İnsanlar yaşlandıkça, kemik gücü azalır ve kas elastikiyeti azalır.

Hamilelik ise vücutta birçok şeyin değişmesine neden olan bir süreçtir. Bel ağrısı da neredeyse tüm hamilelerin yaşadığı bir sorundur.

Fazla kilolu olmak, bel üzerindeki yükü arttıracağından bel ağrısına neden olur.

Anksiyete ve depresyonun yol açtığı stres, kas gerginliğine neden olarak vücudu bel ağrısı da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde etkileyebilir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Kaynak Çeviri Kaynağı
E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi