kaymaz zemin
iş güvenliği uzmanlığı

2020 Yılı İş Güvenliği Cezaları

İşverenlerin, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında çeşitli iş güvenliği faaliyetlerini yerine getirme yükümlülüğü vardır. Bu gibi yükümlülüklerin yerine getirilmemesi sonucunda işyerine idari para cezası uygulanmaktadır.

İş güvenliği cezaları olarak bilinen bu cezalar, her yıl belirlenen yeniden değerlendirme oranına göre artış gösterir. 2020 yılı idari para cezaları da 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

2019 yılında uygulanan cezalar yeniden değerleme oranı ile arttırılarak 2020 yılı idari para cezaları ortaya çıkmıştır. İdari para cezaları belirlenirken işyerlerinin çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre farklı uygulamalar yapılmıştır. Bu uygulama sayesinde tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri çalışan sayıları ile doğru orantılı olarak daha fazla ceza ile karşılaşabilirler.

Para Cezaları Nasıl Kesiliyor ?

İşyerleri bir çok farklı şekilde idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilir. İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ile yapılan sözleşmeler İSG-KATİP üzerinden online olarak takip edilip hizmet almayan işyerlerine ceza yazılabilir. Yani işyerine bir müfettiş gelmese bile online takip ile ceza uygulanabilir.

Tavsiye Yazı : İSG-KATİP Nedir ?

Ayrıca en sık karşılaşılan durum olarak iş sağlığı ve güvenliği müfettişlerinin yaptıkları denetimler sonrasında idari para cezaları uygulanabilir. Bu tür denetimlerde genel yaklaşım hayati ve acil olmayan eksikliklerin giderilmesi için işyerine süre verilip süre bitiminde önlemlerin alınmaması durumunda ceza yaptırımı uygulanmasıdır.

Tavsiye Yazı : Risk Değerlendirme Yapmama Cezası

İş kazası sonrasında 3 iş günü içinde SGK’ya bildirim yapılması gereklidir. Bu bildirim yapılmadığı takdirde para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca iş kazaları sonrasında yapılan incelemelerde işyeri kusuru tespit edildiğinde ceza kesilebilir.

Hangi Konularda Para Cezası Ödenir ?

İş sağlığı ve güvenliği kanununda yer alan tüm maddelerin ihlal edilmesi para cezasını gerektiren bir durumdur.

2020 yılı iş sağlığı ve  güvenliği idari para cezaları bu linkten görülebilir.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi