iş güvenliği uzmanlığıiso 9001

İş Güvenliği Uzmanı Olarak Para Kazanma Yolları

İş güvenliği uzmanlığı, 2012 yılında iş sağlığı ve güvenliği kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile beraber günden güne daha popüler bir meslek haline geldi. Bunun sonucu olarak günümüzde iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan yaklaşık yüz bin profesyonel mevcut.

İş güvenliği uzmanı sayısı arttıkça arz-talep ilişkisi nedeniyle iş güvenliği uzmanı maaşı azalmakta. Ancak iş güvenliği uzmanı olarak bir firmada tam zamanlı veya OSGB’de çalışmak haricinde de para kazanma yolları var.

Bu yazıda sizlere iş güvenliği uzmanı olarak alternatif para kazanma yollarını anlatacağız.

Eğitim Vermek

Eğitim, iş güvenliği uzmanlarının başlıca sorumluluklarından biri. Ancak sadece iş güvenliği uzmanı olarak veremeyeceğiniz bazı eğitimler var. Bunların başında yüksekte çalışma eğitimi, kapalı alanlarda çalışma eğitimi, risk değerlendirme eğitimi, kaza araştırması ve kök neden analizi eğitimi gibi eğitimler olabilir.

Bu eğitimler, alanında profesyonel ve sertifikalı eğitmenlerden alınan eğitimlerdir. Siz de bu alanlarda tecrübe edinip gerekli eğitmen sertifikaları edinerek eğitim verebilirsiniz.

Online Eğitim Hazırlamak

Günümüzde bir çok alanda uzaktan eğitim ile bilgiye oturduğumuz yerden erişme imkanımız var. Verdiğiniz tüm eğitimleri online olarak hazırlayarak çeşitli online eğitim platformlarında pazarlayabilirsiniz.

Bu eğitim platformları başında udemy gelmektedir. 100 binden fazla online eğitim bulunan udemy platformunda eğitimleriniz ile gelir elde edebilirsiniz.

Katılımcı, Konuşmacı Olmak

İş sağlığı ve güvenliği konusuna sadece yasal mevzuat gereği önem gösteren firmalar olsa bile bunun tam tersi kişisel gelişim amaçlı çalışanlarına yatırım yapan firmalar da mevcuttur.

Bu tür firmalarda kişisel gelişim amaçlı konuşmalar ve eğitimler vererek para kazanabilirsiniz. Bir çok çalışan için zorunlu bir ergonomi eğitimi sıkıcı olabilir ancak benzer konuların hikayeleştirildiği kısa bir sunum daha etkili olacaktır.

Risk Değerlendirmesi Hazırlamak

Risk değerlendirmesi mevzuat gereği işyerinde hizmet veren iş güvenliği uzmanı tarafından hazırlanmalıdır. Ancak risk değerlendirme ekibine dışarıdan istendiği kadar profesyonel katılım olabilir. Yani yeterince uzman olduğunuz bir alanda risk değerlendirme yapabilirsiniz.

Örneğin ağırlıklı olarak karayolu taşımacılığı yapan bir firma kendi işyerleri için risk değerlendirmesi yapabilir ancak karayolu taşımacılığı risk analizi için uzmanlardan destek alabilir.

Güvenlik Dokümanları Hazırlamak

İşyeri güvenliği söz konusu olduğunda patlamadan korunma dokümanı, malzeme güvenlik bilgi formu gibi dokümanlara ihtiyaç vardır ve bu dokümanlar profesyonel kişiler tarafından hazırlanır.

Siz de bu konularda gerekli eğitimleri alarak bu dokümanları hazırlayabilirsiniz.

Yönetim Sistemleri

Yönetim sistemleri bir çok firma için ilk başta karmaşık gelebilir. Ohsas 18001 ve ISO 45001 yönetim sistemleri belgeleri almak isteyen firmalar genellikle danışmanlardan bu konuda bilgili baş tetkikçilerden yardım alırlar.

Siz de iç tetkik ve baş tetkik eğitimleri alarak kalite yönetim sistemleri konusunda uzmanlaşabilir ve bu danışmanlık hizmetlerini verebilirsiniz.

iso 45001

Bilirkişi Olmak

İş kazaları veya meslek hastalıkları gibi olaylarda sık sık bilirkişi raporu istenir ve bu raporlara göre karar verilir. Adalet Bakanlığı her yıl bilirkişilik kontenjanlarını açıklar.

Eğer mesleğinizde 5 yıldan uzun süredir çalışıyorsanız ve iş güvenliği alanında kontenjan açıldıysa bilirkişi olabilirsiniz.

İş güvenliği bilirkişisi olarak baktığınız dava dosyası başına sabit bir ücret alırsınız.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. TamamDaha Fazla Bilgi