msds
osgb
etiketleme

İşyeri Hekimi Çalışma Süreleri

Sağlıklı Yaşam

İşyeri hekimlerinin çalışma süreleri işveren veya insan kaynakları çalışanları tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle işyeri hekimlerinin aylık kişi başı çalışma süreleri değişmiştir.

İşyeri hekimi aylık çalışma süreleri ne kadar ?

İşyeri hekimleri;

  • Az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde, çalışan başına ayda en az 5 dakika.
  • Tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
  • Çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde, çalışan başına ayda en az 15 dakika.

görev yapmalıdır.

Yani 15 kişinin çalıştığı tehlikeli sınıftaki bir iş yerinde ayda en az 150 dakika hizmet verilmelidir.

Kaç kişi için tam zamanlı işyeri hekimi gerekir ?

Tam zamanlı işyeri hekimi çalışması gereken iş yerlerinin çalışan sayıları da değişmiştir.

  • Az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde, her 2000 çalışan başına,
  • Tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde, her 1000 çalışan başına,
  • Çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde, her 750 çalışan başına,

tam zamanlı işyeri hekimi görev yapmalıdır.

Birden fazla iş yerinde görev yapan işyeri hekimleri için, iş yerleri arasında ulaşım nedeniyle geçen süreler hizmet süresinden sayılmaz.

Ayrıca tam zamanlı görev yapan işyeri hekimlerinin başka bir iş yeri ile sözleşme yapamayacağı da yönetmelik ile belirtilmiştir.

İşyeri Hekimi Ayda Kaç Saat Çalışabilir ?

İşyeri hekimlerinin aylık kaç saat çalışabileceği sık sık gündeme gelen ve tartışılan bir konudur. 4857 sayılı iş kanununda çalışanların haftalık 45 saat çalışabileceği belirtilmiştir. Bu hesaba göre ayda 4 hafta üzerinden hesap yapılırsa 180 saat çıkacaktır ancak bu hesaplama yöntemi doğru değildir.

Bir yılda 52 hafta olduğuna göre, yılda toplam 2340 saat çalışma yapılabilir. Bu hesaba göre aylık çalışma süresi 195 saate denk gelecektir.

İşyeri hekimi aylık 195 saat sözleşme yapabilir.

Bunun yanında tam zamanlı çalışan işyeri hekimleri için fazla mesai sorusu da sorulmaktadır. 4857 sayılı iş kanununa göre bir çalışan yılda en fazla 270 saat fazla mesai çalışması yapabilir. Bu da aylık 22,5 saat olarak hesaplanabilir. Aylık 195 saat normal çalışma üzerine 22,5 saat fazla mesai süresi de eklendiğinde doğru sonuç bulunacaktır.

Tam zamanlı işyeri hekimleri aylık 22,5 saat fazla mesai yapabilir.

İSG-KATİP sistemi, aylık 195 saatlik sözleşme düzenlemeye izin vermektedir. Tam zamanlı işyeri hekimleri için ise 22,5 saatlik fazladan sözleşme düzenlemeye de izin vermektedir.

Tavsiye Yazı : İSG KATİP Sözleşmesi Nasıl Yapılır ?

Bununla beraber kamu kurumlarında hizmet veren doktorların, işyeri hekimliği sertifikası olması halinde aylık 30 saat işyeri hekimi olarak çalışma şansı vardır.

Ancak aylık 30 saatten daha fazla sözleşme yapılması durumunda İSG-KATİP üzerindeki tüm sözleşmeler pasif duruma gelir.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.