iş güvenliği uzmanlığı

En Çok İş Kazası Yaşanan Faaliyetler

İş kazalarını önleyebilmek için öncelikle hangi alanlarda ve hangi faaliyetler sırasında daha çok iş kazası meydana geldiğini tespit edebilmek gereklidir. En çok iş kazası yaşanan faaliyetler olarak aşağıdaki faaliyetleri sıralayabiliriz.

Bu faaliyetleri incelediğimizde en çok iş kazasının yüksekten düşme, iş makineleri ve elektrik ile ilgili olduğunu görüyoruz.

Yüksekten Düşme

Yüksekte yapılan işler, yeterli önlemler alınmadığı sürece her zaman en büyük iş kazası riski taşıyan faaliyetlerin başında gelir. Bununla beraber yüksekten düşme kazaları çok büyük oranda ölümle sonuçlanması nedeniyle de en tehlikeli faaliyet alanlarının arasındadır.

Yüksekte çalışma yaparken yaşam hatları, çalışılan zemin ve hava koşulları gibi etkenlere çok dikkat edilmelidir.

Tavsiye Yazı : Yüksekte Çalışma Yaparken Alınması Gereken Önlemler

Kimyasal Maddelere Maruz Kalma

Kimyasal maddeler, genelde çalışanlar tarafından tehlikeleri tam olarak bilinmeyen veya önemsenmeyen maddelerdir. Bu da iş kazası olma ihtimalini her zaman arttırır. Tehlikeli kimyasal maddelere maruz kalınması sonucunda yaşanan kazalarda, kazayı geçiren kişilerde ciddi ve kalıcı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Kimyasal maddelerle çalışırken, maddenin tüm tehlikeli özellikleri çok iyi bilinmeli ve gerekli her türlü önlem tam olarak alınmalıdır. Özellikle patlayıcı, zehirli ve kanserojen maddeler 1. derecede önem taşıyan maddelerdir.

Yapı İskeleleri

Yapı yani inşaat işlerinde kullanılan dış iskeleler, kurarken ve çalışırken en çok dikkat edilmesi gereken faaliyetlerdendir. İskelelerin bu kadar tehlikeli olmasının başlıca sebebi, yüksekte çalışma işi içermesidir. Bunun yanında iskelelerin yıkılması veya iskeleden aşağıya malzeme düşmesi de çok tehlikelidir. Tüm iskele kazalarının ölüm, sakatlanma veya ağır yaralanma ile sonuçlanması muhtemeldir.

Solunum Rahatsızlıkları

Tozlu veya oksijen oranı düşük ortamlarda yapılan çalışmalarda çeşitli solunum rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Madenler ve kimyasal madde ile yapılan çalışmalar, solunum rahatsızlıklarının en çok görüldüğü alanlardır.

Solunum rahatsızlıklarından korunmak için öncelikle tercih edilmesi gereken yöntem ortamdaki toz ve zararlı gazların temizlenmesi olmalıdır. İkincil önlem olarak uygun solunum maskeleri kullanılmalıdır.

Tavsiye Yazı : İş Güvenliği Malzemeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Kilitleme Sistemleri

Bakım ve onarım işlerinde kilitleme sistemleri çok önemlidir. Elektrikli bir makine, elektrik tesisatı, gaz boruları, kimyasal madde hatları gibi alanlarda bakım yaparken mutlaka kilitleme sistemleri kullanılmalıdır.

Kilitleme sistemi, işlem yapılan hattın bakım öncesi kilitlenerek bakım bitip yetkili kişi tarafından açılıncaya kadar kullanım dışı kalmasını sağlar. Bunu da anahtarı bir kişide olan mekanizma yardımı ile yapar.

İş Makineleri

İş makineleri, hareketli ve büyük makinelerdir. Bu nedenle yayaların da karıştığı kazalarda ciddi olumsuz sonuçlara yol açarlar. Böyle makinelerle çalışırken, çalışma alanında mümkün olan en az sayıda yayanın bulunması gereklidir. Yayaların bulunması gerekiyorsa, iş makinesi operatörünün sürekli görüş alanı içinde olacak şekilde düzenleme yapılmalıdır. İş makinelerinin arkasında çalışma yapılmamalıdır.

İş makineleri ile ilgili diğer sık yaşanan kaza çeşidi ise makinenin amacı dışında ve çoğunlukla insan taşıma ve kaldırma işleri için kullanılmasıdır. İş makinesinin üzerinde, kazma parçalarında veya teker çamurluğu üzerinde insan taşınmamalı ve her ne amaçla olursa olsun yükseğe kaldırılmamalıdır.

Merdivenler

Yüksekte çalışma yapılan her ortamda olduğu gibi seyyar merdivenlerde de büyük tehlikeler vardır. Seyyar merdivenle yapılan işlerdeki en büyük kaza sebepleri merdivenlerin sağlam olmaması, amaçlarına uygun kullanılmaması ve destek noktalarının hatalı seçilmesidir.

Taşınabilir merdivenlerle yapılan işlerde kesinlikle amaca uygun merdiven seçilmeli ve seçilen merdiven talimatlara uygun şekilde kullanılmalıdır.

Makine Koruyucuları

Sanayi makinelerinde sıklıkla dönme, kesme veya pres nedeniyle kazalar yaşanır. Bu kazaların da en büyük nedeni tehlikeli alan ile çalışanın arasında koruma görevi yapan makine koruyucusunun olmamasıdır. Makinelerin bu tür tehlikeli alanlarında mutlaka müdahale etmeyi veya parça fırlatmayı önleyecek koruyucular olmalıdır.

Elektrik Kabloları

Elektrik kabloları, bir çok elektrik yangınının başlıca sebebidir. Açık alandan geçen kablolar zamanla hasar görebilir, kesilip yıpranabilir. Bu da elektrik kontağı, yangın veya insanların çarpılmasına neden olur. Ayrıca elektrik kablolarına kapasitelerinden fazla yükleme yapmak da elektrik kontaklarına neden olabilir.

Elektrik Tesisatı

Elektrik tesisatının bağlantılarındaki hatalar veya bu bölümlerde yapılan bağlantı, bakım onarım işleri her zaman için tehlikelidir. Özellikle akım koruyucu aparatların olmadığı elektrik tesisatları, her an için tehlike oluşturabilir.

Tavsiye Yazı: Elektrik İşlerinde Güvenlik Önlemleri

Bu içerik İsgnedir.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. İsgnedir.com`un belirtmiş olduğu “İçerik Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

E-posta listesine abone olun
İş sağlığı ve güvenliği alanında gelişmeler, haberler ve bültenler e-posta adresinize gelsin.
İstediğiniz zaman listeden çıkabilirsiniz.
Bunları da beğenebilirsiniz
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Size daha iyi hizmet sunmak için "çerezleri" kullanıyoruz. Sitemizi kullanarak çerezlere izin verdiğini kabul etmiş sayılıyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi